Şarköy Denizaltı Kanyonu'nda (Batı Marmara Denizi) geç kuvaterner sedimantasyon: Teknotik ve deniz seviyesi değişim süreçlerinin etkilerinin araştırılması
Late quaternary sedimentation in the submarine Şarköy Canyon (Western Marmara Sea) investigation of effects of the tectonism and sea-level change processes
  1. Tez No: 197515
  2. Yazar: EVRİM ULUADAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziŞARKÖY DENİZALTI KANYONU' NDA (BATI MARMARA DENİZİ) GEÇKUVATERNER SEDİMENTASYON: TEKTONİK VE DENİZ SEVİYESİ DEĞİŞİMSÜREÇLERİNİN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASIEvrim ULUADAMAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mustafa ERGİNBu tez çalışmasının amacı, Marmara Denizi' nin batısında, sığ ve dar Çanakkale Boğazıile derin Tekirdağ Çukuru arasında kalan Şarköy Kanyonunda geç Kuvaterner tektonikve deniz seviyesi değişim süreçlerinin etkilerini araştırmaktır. Bu kapsamda 2002yılında MTA Sismik 1 Araştırma Gemisi ve TÜBİTAK desteği (YDABAG-102Y113nolu proje) ile 5 hat üzerinde sismik yansıma profili ve 12 nokta istasyonda sedimentkarotları alınmıştır. Karot sedimentlerinde tane boyu, organik karbon, karbonat, suiçeriği ve 14C yaşlandırma analizleri yapılmıştır.Takriben son 5000 yılda (Orta Holosen' den beri) biriken ve genelde düşük karbonat(
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisLATE QUATERNARY SEDIMENTATION IN THE SUBMARINE ŞARKÖYCANYON (WESTERN MARMARA SEA): INVESTIGATION OF EFFECTS OFTHE TECTONISM AND SEA-LEVEL CHANGE PROCESSESEvrim ULUADAMAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geological EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Mustafa ERGİNThe main purpose of this thesis work is to investigate the influences of late Quaternarytectonic and sea level change processes in the Şarköy Canyon which is situated betweenthe shallow and narrow Çanakkale Strait and the deep Tekirdağ Basin, in the WesternMarmara Sea. In this context, in the year 2002, along 5 tracklines seismic reflectionprofiles and at 12 stations gravity core sediments were taken onboard the R/V MTASismik 1 and with support of TUBITAK (Project YDABAG-102Y113). Grain size,organic carbon, carbonate, water content and 14C aged analysis were carried out on coresediments.Low carbonate (