A fuzzy goal programming based decision support system for design and management of biomass to energy supply chains
Biyokütle - enerji tedarik zincirlerinin tasarımı ve yönetimi için bulanık hedef programlama tabanlı bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 374182
  2. Yazar: ŞEBNEM YILMAZ BALAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın temel amacı havasız ortamda çürütme temelli biyokütle – enerji tedarik zincirlerinin uygun maliyetli ve çevre dostu bir şekilde tasarımı ve yönetimini ele almaktır. Bu kapsamda iki aşamalı bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen karar destek sisteminin birinci aşamasında, biyoenerji tedarik zinciri planlaması problemi bölgesel seviyede bütünsel bir bakış açısıyla ele alınırken, ikinci seviye, ısıtma sistemleri ile bütünleşik yerel tedarik zincirlerinin kapsamlı bir şekilde tasarımı üzerinde durmaktadır. Her iki seviye de, ekonomik ve çevresel amaçlar ile hizmet düzeyi hedeflerinin eş zamanlı olarak sağlanabilmesi ve, parametrelerdeki ve karar vericilerin hedef değerlerindeki belirsizliklerin ele alınabilmesi için bulanık çok amaçlı karar verme temeline dayandırılımıştır. Geliştirilen karar destek sisteminin uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, İzmir de gerçek bir biyokütle – enerji tedarik zinciri tasarımı problemi ele alınmıştır. Bu kapsamda, geliştirilen modeller farklı bulanık çok amaçlı modelleme yaklaşımları kullanılarak çözümlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Uygulama sonuçları, sunulan karar destek sisteminin hem bölgesel hem de yerel biyokütle – enerji tedarik zincirlerinin planlamasında etkili olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Uygulama sonuçları ayrıca, bulanık çok amaçlı modelleme yaklaşımlarının biyokütle – enerji tedarik zincirlerinde stratejik ve taktiksel karar vermede etkin bir şekilde kullanılabileceği şeklindeki iddiamızı da doğrulamaktadır. Bu tür tedarik zincirlerinin tasarımı ve yönetimi bulanık modelleme yaklaşımları ile daha verimli, esnek ve gerçekçi bir şekilde yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The core driver of this dissertation is to deal with design and management of anaerobic digestion based biomass to energy supply chains in a cost effective and environment friendly manner. In this concern, a bi-level decision support system is developed. In the first level of the developed decision support system, bioenergy supply chain planning problem is handled in regional level with a more holistic point of view while the second level deals with comprehensive local supply chain design integrated with district heating systems. Both levels of the decision support system are based on fuzzy multi objective decision making in order to simultaneously optimize the economic, environmental and service level objectives and tackle the inherent uncertainties in the parameters and decision makers' aspiration levels for the goals. To explore the viability of the proposed decision support system, computational experiments are performed on a real-world biomass to energy supply chain design problem in Izmir, Turkey. In this concern, solutions of the developed models are performed by using different fuzzy multi objective modeling approaches and the results are compared. Results of the computational experiments reveal that the proposed decision support system can effectively be used in practice to plan biomass to energy supply chains in both regional and local levels. The results also confirm our assertion that fuzzy multi-objective modeling approaches can effectively be used in strategic and tactical decision making in biomass to energy supply chains. Design and management of such supply chains can be handled in a more efficient, flexible and realistic way through fuzzy modeling approaches.