Semantic geographical information system based disaster management system
Anlamsal coğrafi bilgi sistemleri tabanlı afet yönetim sistemi
  1. Tez No: 374181
  2. Yazar: CAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Afetler doğal ve doğal olmayan sebeplerle azımsanmayacak derecede can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Afet yöneticileri afeti etkin bir şekilde yönetebilmek için mekânsal veriye ihtiyaç duyarlar. Çoğunlukla ihtiyaç duyulan bu mekânsal veri dağıtık ve heterojen bir yapıdadır ve bilgi çıkarımı yapmak için birçok veri kaynağını bir araya getirmek gerekmektedir. Bu problem anlamsal web teknolojileri tarafından ontolojiler kullanarak çözülmektedir. Afet ontolojileri birçok alanda kullanılıyor olmasına rağmen literatür incelendiğinde; deprem alanında herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Bu çalışmada deprem alanında coğrafi tabanlı bir afet ontolojisi önermekteyiz. Bu amaçla deprem ve afet yönetimi terimler kavramsallaştırılacak, ontoloji tasarımı yapılacak, ve coğrafi ontolojileri üst düzey ontoloji olarak mekânsal işlemleri gerçekleştirebilmek için entegre edilecektir. Yıkıcı bir depremin ilk birkaç saatinde deprem hasar tahmini yapabilmek afet sonrası planlama ve karar verme açısından çok önemlidir. Son zamanlarda deprem mühendisliğinin gelişmesiyle beraber deprem hasar tahmini kuvvetli yer hareketi ağları kullanılarak belirlenmektedir. Oysaki nüfusu yoğun birçok şehir deprem riski altındadır. Bununla birlikte, risk altındaki birçok şehirde yüksek teknolojik sistemler gerektiren ve maliyetli olan kuvvetli yer hareketi ağı bulunmamaktadır. Bu çalışma güncel deprem parametreleri, nüfus, bina kalitesi, yol ve köprü konumları gibi verileri kullanarak deprem sonrası depremin verdiği hasarı tahminlemeyi önermektedir. Fakat bu bilgiler dağıtık ve verilerin entegrasyonu esnasında anlamsal heterojenlik problemi çözülememektedir. Bu amaçla, sadece deprem parametrelerine dayanarak hasar ve kayıp tahmini ortaya çıkarmak zorlu bir görevdir. Afet ontolojileri anlamsal birlikte çalışabilirliği sağlamak için kullanılmıştır ve hasar tahmini yapabilmek için de betimleme kuralları tanımlanmıştır. Son olarak afet ontolojisinin saklanması ve sorgulanabilmesi için Parliament triple store kullanılmış ve afet yöneticilerinin afete hızlı müdahale sağlaması için hasar değerlendirme haritaları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that cause substantial destruction and loss of lives due to natural or other reasons. Disaster managers need spatial data for managing the disaster efficiently. Often the required spatial data are distributed and heterogeneous, and several data sources need to be combined in order to derive the information. This is accomplished with ontologies by the use of semantic web technologies. Although disaster ontologies are being developed in a variety of domains, literature shows that there is still considerable gap in earthquake domain. This work proposes a disaster geo-ontology for earthquake domain. For this purpose we conceptualized earthquake and disaster management terms, designed ontology, and integrated spatial operations into ontology by using geo-ontology as upper-level. Earthquake damage estimation within the first few hours of devastating earthquake is very substantial from the point of decision making and planning after disaster. Recently; with the development of earthquake engineering, earthquake damage estimation is determined by using strong ground motion network. However, several cities are densely populated under earthquake risk. Besides, several cities do not have strong ground motion network which is costly and needs advanced technological systems. This work proposes to estimate earthquake damage at early post-disaster by only using data sources such as up-to-date earthquake source parameter, population, building quality, roads and bridge locations. But this information is distributed and cannot resolve semantic heterogeneity problems in data sharing. For this reason, deriving damage and loss estimation which is based solely on the source parameter of earthquake is very challenging task. Disaster ontologies are used for ensuring semantic interoperability and description logic (DL) rules are defined for damage estimation. Finally, parliament triple store was used for storing and querying disaster ontology and damage assessment maps were provided for disaster managers to respond the disaster swiftly.