Stability of submarine slopes
Denizaltı şevlerinin stabilitesi
  1. Tez No: 374197
  2. Yazar: KUBİLAY BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma; ?İzmir Körfezi-Alsancak Limanı Yaklaşım Kanalı? üzerinde yapılmış olan hidrografik, jeolojik ve jeoteknik çalışmalara ve İzmir Alsancak Limanı İkinci Tevsii projesi kapsamında yapılacak tarama faaliyetlerine değinmektedir. Bu çalışma kapsamında, yaklaşım kanalı üzerinde bulunan çalışma alanları içerisinde 12 farklı noktadan yüzey zemin örnekleri (K1-12) alınmıştır. Alınan zemin örneklerinin jeoteknik ve jeolojik özellikleri belirlenmiştir. Çalışma alanın güncel iki boyutlu ve üç boyutlu batimetri haritalarının ortaya çıkarılması için Hidrografi ve oşinografi çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, eğim ve vektör haritaları da hazırlanmıştır. Elde edilen zemin özellikleri ve batimetrik verilere dayanarak, şev stabilitesi için yaklaşım kanalı boyunca birinci ve ikinci hattan iki adet enine kesit alınmıştır. Şev analizleri için Slide v.6.0 kullanılmıştır. Şev stabilite analizleri farklı sismik yükler (0.12 g ve 0.23 g) ve 17 m kanal derinliği için gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanına yakın, geçmişte meydana gelen depremleri göz önüne alarak sismik ivme değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, yaklaşım kanalının şevlerinin stabilite koşulları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrographic, geological and geotechnical works carried out for ?İzmir Bay-Alsancak Port Navigation Channel? and the future dredging works within the scope of İzmir Bay and Alsancak Port Rehabilitation Project are discussed. Within the scope of this study, the surface soil samples (K1-12) are taken from twelve different locations in the study areas on the navigation channel. The geotechnical and geological properties of the soil samples are determined. Hydrographical and oceanographic studies are carried out to reveal the actual 2D and 3D bathymetries of study areas. Furthermore, the inclination and vectors maps are generated. Based on the acquired soil properties and the bathymetric data, slope stability analyses have been performed for the two cross-sectional profiles along the navigation channel, one of which is that the first line and the second one is at the second line. Slide v.6.0 software is used for the slope analysis. The slope stability analyses are carried out for the different seismic loadings (0.12 g and 0.23 g), and the channel depths of 17 m. The seismic accelerations used in the analyses are calculated considering the earthquakes occurred in the past close to study area. In the results of this study, the stability conditions of slopes of navigation channel are demonstrated.