Uzaktan algılamada çoklu-set kanonik korelasyon analizi ile değişiklik tespiti
Change detection in remote sensing via multi-set canonical correlation analysis
  1. Tez No: 374242
  2. Yazar: ALİ CAN ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada uzaktan algılamada değişiklik tespiti için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım kullanılarak aynı bölgeye ait en az iki uydu görüntüsü kullanılarak değişimin ortaya çıkarılabileceği gösterilmiştir. Geliştirilen yöntem, çoklu-set kanonik korelasyon analizine dayanmaktadır. Bu yöntem, çok kanallı değişken kümeleri arasında ilintilerin ortaya çıkarılması için güçlü bir yaklaşım olarak bilinmektedir. Çoklu-set kanonik korelasyon analizi ile imgeler doğrusal fonksiyonlar ile aralarında ilinti en büyük olacak şekilde kanonik değişkenlere dönüştürülür. Bu doğrusal fonksiyonlar izgesel kanallardan veya aynı zamana ait değişkenlerden elde edilebilir. Avrupa Uzay Ajansı tarafından bilimsel kamuoyunun kullanımına açılan Culture-MERIS verileri, benzer yöntemler ve geliştirilen yaklaşımın başarımının incelenmesi amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new change detection approach is proposed for remote sensing domain. It is shown that the proposed method can be employed to expose land cover alteration in remotely sensed imagery. The proposed method is based on multi-set canonical correlation analysis, which is an outstanding procedure for revealing correlated information between multi-set variables. Multi-set canonical correlation analysis makes it possible to obtain maximally correlated variables from linear combinations of input multi-set variables. Analysis can be carried out in sets consisting of fixed spectral variables in different times or various spectral variables belonging to fixed acquisition times. European Space Agency has made Culture-MERIS product freely available for the scientific community. The proposed method and related change detection methods are applied on the Culture-MERIS for comparison and performance assessment.