Akdeniz meyve sineği, Ceratitis Capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae)'nın, endosimbiyotik bakteri florasının belirlenmesi
Determination of endosymbiotic bacteria of mediterranean fruit fly (Medfly), Ceratitis Capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae)
  1. Tez No: 374253
  2. Yazar: TAYFUN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TUNÇBİLEK, DOÇ. DR. ERGİN KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Akdeniz meyve sineği (AMS), Ceratitis capitata (Wiedemann), tropik ve subtropikal birçok ülkede narenciye ve diğer ürünlerde kayba neden olan en önemli zararlıdır. Türkiye'de Doğu Akdeniz'den Kuzey Ege'ye kadar olan bölgelerde yayılış göstermektedir. Bu zararlı ile mücadelede çeşitli yöntemler geliştirilmiştir, ancak bunlar yeterli etkiyi göstermemiştir. Geniş alanlarda istilacı olan zararlının mücadelesinde çevre dostu yöntemlerden olan kısır böcek tekniği (KBT) kullanılmaktadır. Bu yöntemin geliştirilmesi için dünyada kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır. Bunların başında endosimbiyotik bakterilerin kullanımı gelmektedir. Bu tezde Wolbachia, Cardinium, Hamiltonella, Arsenophonus, Spiroplasma ve Rickettsia için moleküler tekniklerle taramalar yapıldı ve bunlardan Wolbachia, Hamiltonella ve Rickettsia varlığı tespit edilememiştir. Cardinium'a spesifik primerlerle (Ch ve Clo) beklenilenden farklı PCR ürünleri ve baz dizileri elde edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de ilk kez AMS populasyonunda Arsenophonus ve Spiroplasma varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean fruit fly (Medfly), Ceratitis capitata (Wiedemann) is a key pest of citrus and other crops in many countries throughout tropical and subtropical regions. It exists in all the costal areas from North Aegean towards East Mediterranean in citrus orchards in Turkey. Various control strategies have been developed but are ineffective for the management of these pests. Strategies for area wide integrated management of this invasive pest increasingly use the environmentally friendly approach of the sterile insect technique (SIT). Extensive studies are going on to develop this method throughout world. Use of endosymbiotic bacteria is the most promising method. In this thesis, presence of Wolbachia, Cardinium, Hamiltonella, Arsenophonus, Spiroplasma and Rickettsia were screened by molecular technique. Wolbachia, Hamiltonella and Rickettsia infections were not detected in the investigated locations. Unexpected PCR product and sequence were obtained for Cardinium (Ch and Clo) primers. In this study, Arsenophonus and Spiroplasma infections were detected in Medfly population for the first time in Turkey.