Ağ ömrünü en büyükleme amaçlı küme kapsama problemleri
The set covering problems with network lifetime maximization
- Tez No: 374324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, her bir algılayıcının rastgele yerleştirildiği ve sınırlı enerjiye sahip olduğu kablosuz algılayıcı ağların ömrünün en büyüklenmesi problemi ele alınmıştır. Izgara yapıya sahip bir bölgedeki hedefler, belirli bir kapsama alanına sahip algılayıcılar tarafından algılanmaktadırlar. Dolayısıyla problem küme kapsama probleminin bir çeşididir. Çalışmada mükemmel kapsamalı ve olasılıksal kapsamalı olmak üzere iki problem ele alınmıştır. Birinci problemin amacı, bütün hedeflerin mükemmel olarak kapsandığını garanti eden ve enerji kısıtlarının kablosuz algılayıcı ağlarının ağ ömrünü en büyüklemektir. Dolaysıyla mükemmel kapsamalı ve en büyük ağ ömürlü küme kapsama modeli sunulmuştur. İkinci problemde ise çeşitli doğal faktörlerin etkisi ile algılayıcıların olasılıksal kapsama yapabildiği durum ele alınmıştır ve güvenilir kapsama kısıtlı, en büyük ağ ömürlü küme kapsama modeli sunulmuştur. Her iki problemde doğası gereği NP-hard kategorisindedir. Optimum çözüm sadece orta büyüklükteki problemler için bulunabilmektedir. Dolaysıyla Açgözlü (Greedy) sezgiseli, Adım-adım ekleme sezgiseli ve Lagrangian sezgiseli olmak üzere 3 farklı sezgisel yaklaşım geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sezgiseller oluşturulan farklı deney setleri için denenmiş ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wireless sensors network problem, where each sensor is deployed and has a finite lifetime, is considered to maximize the network lifetime. The targets located on a gird structure have been detected by sensors having a specific sensing field. Therefore the problem is a kind of set covering problem. In this study, two problem as perfect sensing and probabilistic sensing have been addressed. The aim of the first problem is to maximize the network lifetime in wireless sensors networks, in which the coverage of all targets is guaranteed and all sensors have finite lifetime. So, the set covering problem with perfect sensing and maximize lifetime is presented. In the second problem, the case of probabilistic sensing due to environmental factors is considered, and the set covering problem with reliable coverage constraint and maximize lifetime is presented. Both problems are NP-hard in nature. So the optimum can only be found for mid-size problem instance. Therefore, three heuristic approaches as Greedy, Step by step and Lagrangian, were developed. These heuristics were applied to different data sets constructed and the results were analysed.