High-efficiency arrays of inductive coils
Yüksek verimli indüktif bobin dizinleri
- Tez No: 374365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İndüktif ısıtma endüstride metal döküum, pirinç ile lehimleme ve demir dövmeciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakın geçcmişte indüktif ısıtmanın ev ocaklarnda kullanılmasının geleneksel ocaklara güçlü bir alternatif teşkil etmesi, indüktif ocaklara karşı büyük bir ticari ilgi uyandırdı. Bunun nedeni indüktif ısıtmanın normal ocaklarda kullanılan konveksiyon (doğalgazlı ocaklar) veya temas (elektrik rezistanslı ocaklar) yolu ile ısıtma metodlarna göre hızlı, hassas ve verimli olmasıdır. Günümüzde, gözlü indüktif ocaklarda ocak yüzeyinin tamamının esnek olarak kullanılabilmesini, diğer bir deyişle ısıtılacak tencerenin ocak yüzeyinin herhangi bir yerine konularak ısıtılmasını mümkün kılmak için tüm yüzey indüktif ocak olarak anılan yapılara doğru güçlü bir yönelim oluşmuştur. Bu amaç doğrultusunda çapları onlarca mm olan küçük bobinlerin tasarlanması ve bu bobinler ile uygun dizinler oluşturulması gerekmektedir. Fakat bu bobinlerin yanyana konulmaları ocak verimini düşüren bir etki yaratmaktadır. Bu problemi çözmek için bu tezde yüksek verimli bobin dizinleri ve bu dizinler için optimal ferit yerleşimi üzerine yoğunlaşılmıştır. Burada bazı örnek bobinlerin analitik, sayısal ve deneysel elektromanyetik calışmaları yapılıp, farklı ferit yerleşimleri incelenmiştir. Genel bir kanı olan ferit çubukların sadece bobinlerin altına yerleştirilmesinin aksine farklı ve optimal bir ferit yerleşimi önerilmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen yüksek verimli bobin dizininin tüm yüzey indüktif ocaklar için umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inductive heating is widely exploited in industrial operations including metal hardening, forging and brazing. Recently, as a promising alternative to traditional heating, inductive heating has attracted substantial commercial interest for domestic cookers. This is because inductive heating offers fast, precise and efficient heating compared to traditional methods that make use of either convection or conduction as a means of heat transfer. To introduce full flexibility in using the cooking space, a strong demand is currently directed toward all-surface induction ovens, with the capability to heat a vessel placed arbitrarily anywhere on the surface of the induction cook top. For this purpose, inductive coils of tens of mm in diameter are required to be designed and stacked together to form coil arrays. However, this typically comes at the cost of reduced efficiency. To address this problem, this thesis work focuses on high-efficiency coil arrays designed for all-surface induction with optimum ferrite placement. The thesis work proposes and demonstrates unique coil geometry and array stacking that utilizes mutual coupling between the coils for substantially increased efficiency. Here analytical, numerical and experimental electromagnetic analyses of sample coils are performed. Effects of different ferrite placements are investigated and, contrary to the general intuition of placing ferrite bars only under the coil, an effective way of ferrite placement is proposed and shown. These results indicate that the proposed high-efficiency arrays of inductive coils are highly promising for all-surface inductive heating.