A general approach for the synthesis of petri net based liveness enforcing supervisors in flexible manufacturing systems
Esnek üretim sistemlerinde petri ağı temelli canlılık uygulayıcı gözeticilerin sentezlenmesi için genel bir yöntem
  1. Tez No: 374435
  2. Yazar: UMAR SULEIMAN ABUBAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, kördüğüm problemi olan bir esnek üretim sisteminin Petri ağı modeli için bir canlılık uygulayıcı gözetici hesaplanması konusunda genel bir yöntem önerilmektedir. Bu tezde önerilen kördüğüm kontrolu yaklaşımında, kördüğüm problemi olan asıl Petri ağı modelinde değişiklik yapılması söz konusudur. Buna göre, tasarım sürecinde geçici olarak kullanılan ve daha sonra asıl Petri ağı modeli canlı olduğunda kaldırılan küresel bir kaynak / yutak mevkisi (a global sink/source place GP) eklenmektedir. Önerilen yöntem basit, kullanımı ve hesaplaması kolaydır. Önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği örneklerle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a general approach is proposed for the computation of a liveness enforcing supervisor for the Petri net model of a flexible manufacturing system (FMS) prone to deadlocks. The proposed deadlock control policy in this thesis requires a modification to be made to the original Petri net model prone to deadlocks. The modification is simply the addition of a global sink/source place (GP), which is employed temporarily in the design process and then removed when the system becomes live. The proposed method is easy to use, straightforward and has computational simplicity. The applicability of the proposed approach is illustrated through examples from the related literature.