Multi-period MILP optimization of utility plant in a refinery
Rafineri utilite sisteminin çok zamanlı tam sayılı doğrusal programlama ile optimizasyonu
- Tez No: 374454
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji verimliliği rafineriler için maliyeti ve rekabeti etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ekonomik zorluklarla baş edebilmek ve aynı zamanda diğer rafineriler ile yarışabilmek için bir rafineri kendi enerji ihtiyacını karşılayabilmek zorundadır. Bunun yanı sıra rafineri proseslerinin devamlılığını, şartlar ne olursa olsun sağlayabilmelidir. Böyle bir durumda dışa bağımlılık büyük bir güvensizlik yaratmaktadır. Yukarıda belirtilen çekinceler göz önüne alınarak biz TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi kapsamında yardımcı servislerin optimum düzeyde çalışmasına yardımcı olacak karar destek sistemi geliştirmiş bulunmaktayız. Rafineriler değişik kaynaklar kullanarak enerji ihtiyaçlarını gidermektedirler. Genellikle rafineri içinde kurulu olan güç santralleri bu ihtiyaca karşılık vermektedir. Ayrıca rafineriler gerektiğinde elektrik alıp satabilmek için ulusal şebekeye de bağlıdırlar. Gün öncesi ve gün için piyasanın durumuna göre elektrik alımı ve satımı gerçekleştirmektedirler. Oluşturduğumuz modelin kesinliğini ve etkinliğini İzmit Rafinerisi Güç Santralleri verileri üzerinde, GAMS yazılımı CPlex çözücüsü kullanarak gösterdik. Yaptığımız çalışma sonucunda toplam maliyette, hiç bir yatırıma ihtiyaç duymadan, %0.45'lik bir düşüş sağladık. Son olarak yaptığımız duyarlılık analizleri sonucunda, elektrik fiyatlarının değişimin etkilerini gördük.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is one of the most important factors in refineries which affect the cost and the competitiveness. In order to deal with economical difficulties and compete with other refineries, a refinery must fulfill its energy demand on its own. Moreover securing the continuity of the processes is also another concern. In a refinery processes must be held online whatever the situation is. So it is unreliable to run such huge system only depending on outsources. In this concern we have provided a decision support system for determining the optimum working criteria of equipments in a Tüpraş İzmit Refinery power plant. Refineries use different sources for fulfill their energy demands. Generally power plants are the main providers. However for electricity demand refineries are usually connected to national grids in order to buy or sell electricity depending on the amount of production and the prices of the electricity in“day ahead”and“daily”electricity market. We illustrate the efficiency and accuracy of our model on a real example of İzmit Refinery Power Plant and implemented the proposed model into GAMS (General Algebraic Modeling System) optimization package by using“Cplex”solver. The result of 0.45 % of cost reduction can be obtained without any investment. Finally, we conclude with the sensitivity analysis in order to see the affects of variations in electricity prices in daily electricity market.