Marmara bölgesinde örtü altı tarımı geliştirme koşul ve olanakları üzerine bir araştırma
Research on and conditions of developing greenhouse agriculture at marmara region/Turkey
  1. Tez No: 374468
  2. Yazar: DENİZ BALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tezin amacı; Marmara Bölgesi Örtüaltı Tarımın mevcut durumunu irdelemek ve bölgede örtü altı tarımı geliştirme koşul ve olanaklarını araştırmaktır. Bu çalışmada: (a) Bölgede örtüaltı tarımda çağdaş teknolojinin kullanımı (modernleşme ve modernleşme eğilimleri) açısından mevcut durum, (b) Örtüaltı tarım yapan işletmeler ve karşılaştıkları sorunlar (Bireysel özellikleri, bilgi kanalları, yeniliklere (İnovasyona) bakışları, pazarlama, rekabet, iletişim, vb. alanlarda mevcut durum ve (c) saptanan bu sorunları çözme ya da en aza indirgeme koşul ve olanakları irdelenmiştir. Bu araştırmada, Türkiye'nin gelişmiş bölgelerinden olan Marmara Bölgesinde örtüaltı tarım yapan çiftçilerin demografik ve iletişim özellikleri, üretiminde karşılaşılan sorunlar ve örtüaltı tarımı geliştirme koşul ve olanakları irdelenmiştir. Bu bağlamda üreticilerinin % 50'den fazlasının verimlilik çağında olduğu, çiftçilerin eğitim düzeylerinin düşük olduğu, kamu kurum ve kuruluşlarla iletişimin zayıf, serbest danışmanlar ile iletişimin daha güçlü olduğu saptanmıştır. Ayrıca üreticilerin çiftçi toplantılarına, demonstrasyonlara, tarla günlerine vb. katılımının zayıf olduğu, görsel ve basılı yayınlardan yeterince yararlanmadığı ve etkin örgütlenmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis project is to examine the current status of Marmara Region Greenhouse Agriculture and to investigate the conditions and search for the opportunities for developing of greenhouse agriculture in the region. Thus, in this study, the following terms and possibilities will be examined ; (a) The current situation of the usage of modern technologies for Greenhouse Agriculture in the region (in terms of modernization & modernization trends). (b) The companies dealing Greenhouse Business and their troubles. The current situation of their individual characteristics, information channels, innovation view, marketing, competition, communication , etc. (c) The opportunities to solve or at least to minimize the problems which are informed in section a and b . In this connection, the demographic situations, communication properties, the troubles faced on manufacturing and terms & possibilities of improving of Greenhouse Agriculture will be examined in this study named,“ RESEARCH ON TERMS AND CONDITIONS OF DEVELOPING GREENHOUSE AGRICULTURE AT MARMARA REGION / TURKEY”With this examination, it has been determined that more than 50% of the farmers are at their efficiency age, the educational level of the farmers are low and they have fair communication with Official Public Organizations, but better communication with individual consultants. In addition , it has been determined that the participation to the farmer meetings, to demonstrations, to field days and etc. is fair. Also it has been seen that the farmers are not utilizing from the visual and printed publications enough and they are not efficiently organized.