Tıp II diabetlilerde kontrollü diyet uygulanması yanında, yeme alışkanlıklarına uygun baharat veya diabetik acıbadem kurabiyesi tüketiminin postprandiyal kan şekeri, insülin düzeyine etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 3745
  2. Yazar: F.MAHİNUR GÜRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
116 ÖZET Bu calxsma, bireyin yeme alışkanlıklarına ve tad duyu muna uygun olarak, öğünlerde tüketilen besinlere bireyin beğe nisine uygun bir baharat veya acıbadem tohumu ilavesinin, sefa- lik faz refleksini uyararak insülin salmımına ve sonuçta postprandiyal kan şekerine etkisini araştırmak amacıyla yapıl mıştır. Araştırma kapsamına Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Eği tim Hastanesi Genel Dahiliye kliniklerinde yatan komplikasyon- suz, tip II diabet tanısı konulan 2 3 hasta alınmış ve kontrol grubuna yalnız diyet tedavisi, deney gruplarından birine kont rollü diyet yanında tercih ettikleri bir baharat, diğer deney grubuna kontrollü diyet yanında günde 6 adet acıbadem tohumu 5 gün süre ile verilmiştir. Araştırmada kullanılan baharat ve acıbadem kurabiyesinin besin değerleri, enerji ve amino asit analizleri yapılmıştır. Araştırma başlangıcında ve araştırma süresince, denek lerin 1., 3. ve 5. günlerinde açlık kan şekeri, postprandiyal glisemi düzeyleri, postprandiyal serum insülin düzeyleri ve kolesterol trigliserid, Hb A,C düzeyleri ölçülmüş ve serum li poprotein elektroforezleri yapılmıştır.117 Araştırma sonucunda? deneklerin postprandiyal glisemi ve insülin düzeylerine baharat ve acıbadem verilmesinin özel bir etki yapmadığı düşünülmektedir. Araştırma başlangıcına gö re? araştırma sonucunda her üç grupta postprandiyal glisemi ve insülin düzeyleri arasındaki fark istatistiki olarak önem sizdir (P > 0.05). Araştırma süresince kan şekerinde düşme göz lenmiş, kontrol grubunda 3. günde deney gruplarında araştırma öncesine göre kan şekerindeki fark istatistiki olarak önemli dir (P < 0.05), (P < 0.01). Serum kolesterol ve trigliserid dü zeylerinde düşme gözlenmiştir. Araştırma sonunda görülen bu fark, kontrol grubunda önemsiz olmasına karşın (P > 0.05) her iki deney grubunda önemli bulunmuştur (P < 0.01),(P < 0.05). Araştırma başlangıcına oranla araştırmanın son günün de deneklerin lipoprotein elektroforezinde istatistiksel fark, her üç grupta önemsiz bulunmuştur (P > 0.05). Araştırma sonucunda, kontrollü diyet yanında baharat ve acıbadem verilmesinin postprandiyal glisemi ve insülin yanı tına özel bir etki yapmadığı düşünülmektedir. Ancak diyet uygu lamasına baharat ilavesinin diyet yemeklerini cazip hale geti rerek yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, tip II diabetlilerin tedavisinde kontrol lü diyet uygulamasının etkin olduğu bir kez daha vurgulanmış tır. Araştırma bulgularına dayanarak, diabet tedavisinde di yet eğitimine ağırlık ve süreklilik kazandırılması, yeterli de-118 netim sağlanılması, diyetin bireyin alışkanlıklarına uygun ol ması ve diabet merkezlerine daha çok işlerlik kazandırılması, geleneksel tedavide kullanılan bazı yöntemlerin diabetes mel- litus tedavisindeki etkilerinin çeşitli bilim dallarının katı lımı ile kontrollü çalışmalarda araştırılması ve sonuçlarının halka öğretilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The purpose of this study was to find out the effect of spices or amygdaline on the stimulation of insulin secretion by the reflex of cephalic phase and also effect on postprandial glycemic levels. The kind of spice or amygdaline was added to meals according to the taste preferences and eating habits of individuals. The study was held five days in 23 type II diabetic patients with no complications which were divided into three groups. In the control group seven patients had only diet therapy standard diets were given to experimental groups, with a kind of spices added to one group and 6 amygdalines to the other. The nutritional values, energy and amino acids of the spices and amygdaline were analysed. At the beginning, during the survey the fasting blood glycemic levels, postprandial glycemic levels and postprandial insulin responses, blood cholesterol, triglycerides and HbA,C levels were tested and serum lipoprotein electrophoresis were done during the 1st, 3rd and 5th days. As a result; addition of spices and amygdaline to meals had no effect on the postprandial glycemic levels and insulin responses of the patients. In all groups before or during the survey relationships between postprandial glycemicı 120 levels and insulin responses were found statistically insigni ficant (P > 0.05). During the survey reduction in fasting blood sugar were observed, statistically significance were found in control group on the 3rd day and in experimental group (P < 0.05, P < 0.01). Also reduction in serum choleste rol and trigliserid levels found and theyvmere statistically significant in experimental groups (P < 0.01, P < 0.05), while insignificant in control group (P > 0.05). In all groups lipoprotein electrophoresis were found statistically insignificant (P > 0.05). As a conclusion, spices and amygdaline had no effect on postprandial glycemic levels and insulin response. But spices may have effect on the consumption of meals. Diet therapy was approciated in type II diabetes and educations of patients abolTc their diets must be held regularly. Diets should be mo dified according to the nutritional habits of the patients and the medical centers for diabetics.should be beneficial.