Yeme farklı oranlarda eklenen mannan-oligosakkarit (MOS)'in çipura (Sparus aurata)'larda büyüme ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of mannan-oligosaccharides (MOS) added in different proportions in baits, on growth and meat quality of gilthead sea bream (Sparus aurata)
  1. Tez No: 374571
  2. Yazar: SERAP GELİBOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMEN YANAR, PROF. DR. MÜNEVVER AYÇE GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, yeme ‰0, ‰1, ‰2, ‰3, ‰4 oranlarda Mannan-oligosakkarit (MOS) ilavesinin Çipura (Sparus aurata)'lar da büyüme parametrelerine, temel besin madde bileşenlerine, yağ asit profiline, bağırsak ve karaciğer histolojisi ile bazı kan parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. 15 haftalık deneme sonunda balık büyüklüğü bakımından MOS içeren gruplar birbirine benzer (p>0,05), fakat ‰0 grubundan önemli derecede daha düşük (p0,05), ‰0 grubunun protein etkinlik oranı ‰2 ve ‰3 MOS ilaveli gruplara göre istatistiksel olarak daha yüksek (p0,05).Tüm vücut besin madde bileşenleri açısından da gruplar arasında farklılıkların önemli olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir. Deneme grupları arasında WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, Üre, ALT, Glikoz değerlerince istatistiki bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). ALP değeri en düşük ‰0 grubunda en yüksek ‰4 MOS grubunda; Trigliserit düzeyi en düşük ‰4 MOS içeren grupta, en yüksek ‰0 grubunda ölçülmüştür. Kolesterol düzeyi ‰2 MOS ilaveli grupta diğer gruplara göre düşük ve önemli ölçüde farklı bulunmuştur. MOS'un karaciğer ve barsak histolojisine etkisi incelendiginde; balıklarda herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmadığı saptanmıştır.Tüm vücut SFA ve MUFA değerleri bakımından gruplar arasında istatistiki bir farklılık gözlenmezken (p>0,05), PUFA ise MOS katkılı gruplarda daha yüksek bulunmuştur. Filetoda SFA değerince gruplar arasında istatistiki bir farklılık gözlenmemiş, MUFA'nın en yüksek değeri ‰1 MOS katkılı grupta tespit edilmiş, PUFA ise MOS katkılı gruplarda daha yüksek bulunmuştur. Karaciğerde SFA, MUFA ve PUFA değerlerince deneme grupları arasında istatistiki bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of 0‰, 1‰, 2‰, 3‰, 4‰ proportion of MOS addition on growth parameters, essential nutrient components, fatty acid profile, intestine and liver histology on some blood parameters of sea bream (Sparus aurata) were investigated. At the end of the 15 week trial, MOS containing groups are alike in terms of fish size (p>0.05), but significantly lower than the 0‰, group (p0.05) were found in terms of specific growth rate and feed conversion ratio, protein efficiency ratio of 0‰, group significantly higher (p0.05) in terms of dry matter and crude ash content. Differences between the groups was not significant (p>0.05) with regard to whole body nutrient components were detected. Statistically difference between the experimental groups, WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, urea, ALT, glucose values were not detected (p>0.05). The lowest value of ALP was measured in the 0‰ group, the highest value of ALP was measured in the group of 4‰ MOS. The lowest level of triglycerides was measured in the group of consisting 4‰ MOS and the highest level of triglycerides was measured in the 0‰, group. Level of cholesterol was found significiantly different and lower in the 2‰ MOS suplemented group than the other groups. When effects of MOS on liver and intestinal histology is examined, were not cause any negative effects in fish. Statistical difference between groups were not observed (p>0.05) in terms of whole body SFA and MUFA values but PUFA were higher in the group of MOS added. Statistically difference between the groups was not observed in terms of SFA value in fillet, MUFA's highest value was found in group of 1‰ MOS added, PUFA were found higher in the all groups of MOS added. Statistically difference was not observed in terms of values of SFA, MUFA and PUFA in the liver between experimental groups (p> 0.05).