Şeker pancarı posası kullanılarak polivinil alkol (PVA) esaslı biyobozunur film üretimi
Manufacture of polyvinyl alcohol (PVA) based films using sugar beet pulp
  1. Tez No: 374616
  2. Yazar: MEHMET MENGELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Polivinil alkol (PVA) ve takviye elamanı olarak şeker pancarı posası (ŞPP) ve buğday sapı unu (BS) kullanılarak biyolojik olarak bozunabilen (biyobozunur) kompozit filmler dökme yöntemiyle (Casting method) başarılı bir şekilde üretilmiştir. Çalışma esnasında üretilen kompozit filmlerin bazı mekanik (çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü ve kopmada uzama), morfolojik ve toprakta bozunma özellikleri belirlenmiş ve takviye elamanı tipi ve miktarının üretilen kompozit filmlerin özellikleri üzerine etkisi istatistiksel olarak incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda, PVA filmlerinin çekme direnci değerleri üzerinde takviye elamanı tipi ve miktarının istatistiksel olarak önemli oranda etkili olduğu ve bu değerleri düşürdüğü tespit edilmiştir. ŞPP kullanımının BS kullanımına göre daha düşük sonuçlar verdiği ve bunun ŞPP'nin düşük yoğunluğu ve matris içerisindeki homojen olmayan dağılımından kaynaklandığı düşünülmüştür. Ayrıca BS katılmasıyla PVA filmlerin elastikiyet modülü değerleri önemli oranda artmış ancak ŞPP kullanımının bu değer üzerinde fazla etkili olmadığı bulunmuştur. Her iki takviye elamanının da kopmada uzama değerlerini önemli oranda düşürdüğü ancak ŞPP kullanımında kopmada uzama değerlerinin az da olsa daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Toprakta bozunma testleri sonucunda 15 gün içerisinde PVA filmlerin tamamen toprakta kaybolduğu, kompozit film örneklerin ise sakızımsı bir hal aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Biodegradable composite films were produced successfully by casting method using PVA as a matrix and sugar beet residue (SBR) and wheat straw (WS) flour as a filler. During this study, some mechanical (tensile strength, tensile modulus and elongation at break), morphological and soil degradation properties were determined and the effect of filler type and concentration on the mechanical properties were investigated using statistical analysis. As a result, both filler type and concentration had a significant effect on tensile strength and reduced these properties. SBR addition into PVA matrix provided lower result compared to BS addition due to its poor distribution in the matrix and lower density. In addition, utilization of BS as filler increased the tensile modulus of the composite films. Both filler type reduced the elongation at break values but ŞPP provided slightly higher values compared to BS filled ones. Produced films (both PVA films and PVA based composite films) were decomposed in soil less than 5 days due to the hydrolysis caused by water.