Isolation and characterization of some lactic acid bacteria from home-made dairy products and investigation of some antimicrobial and enzymatic properties
Bazı laktik asit bakterilerinin ev yapımı süt ürünlerinden izolasyonu, karakterizasyonu ve antimikrobiyal ve enzimatik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 374615
  2. Yazar: AHMED KAREM RAMADAN RAMADAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET SAİT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bazı fermente ürünlerden laktik asit bakterilerinin izolasyonu ve tür düzeyinde tanımlamaları yapılmıştır. Bu amaçla geleneksel yöntemlerle Kuzey Irak'ta yapılmış 40 farklı fermente ürün (peynir, kaşar, yogurt, sarımsaklı peynir ve fermente sosis) izolasyon amaçlı kullanılmıştır. Morfolojik özelliklerine göre Leuconostoc sp. ve Pediococcus sp. olarak tanımlanmış izolelerin moleküler tanımlamalarında koloni PZR yöntemi kullanılmıştır. Leuconostoc sp. izolelerinin moleküler tanımlanmasında 23S rRNA kullanılırken, Pediococcus sp. izolelerinin tanımlanmalarında 16S rRNA kullanılmıştır. Toplam 38 izole Pediococcus ve Leuconostoc olarak moleküler yöntemlerle tanımlanmış ve bu izolelerin bazılarının S. paratyphi ve E. faecali türlerine karşı antimikrobiyal etki gösterdikleri tesbit edilirken hiçbir izole P. mirabilis, P. aeruginosa, E. coli ve C. jejuni türlerine karşı antimikrobiyal etki göstermemiştir. Kullanılan 11 farklı antibiyotik dayanıklılık testi sonuçları izolelerin çoğunluğunun ceprofloxacine, erythromycine ve penciline antibiyotiklerine karşı dayanıklı olduğunu ortaya koymuştur. Diğer taraftan hiç bir izole kanamycin, tetracycline, vancomycine ve streptomycine karşı dayanıklılık göstermemiştir. Tüm izoleler yüksek proteinaz aktivitesi gösterirken, 10 izolenin 1 den fazla plazmide (>2kb) sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Isolation and identification of lactic acid bacteria from some fermented products at the level of the species were carried out. For this aim, 40 traditionally made fermented produtcs (cheese, cottage cheese, yoghurt, cheese with garlic and sausage) in Northern Iraq were used for isolation of lactic acid bacteria. Colony PCR were conducted for molecular identification of isolates which they were preliminary identified as Leuconostoc sp. and Pediococcus sp. according to their morphological characters. For identification of Pediococcus sp. 23S rRNA and for Leuconostoc sp. 16S rRNA have been targeted. Total 38 isolates were identified as Pediococcus and Leuconostoc and more than one of these strains exhibited antimicrobial activity against to S. paratyphi and E. faecali. All tested strains showed no antimicrobial activity against P. mirabilis, P. aeruginosa, E. coli and C. jejuni. Eleven different antibiotic resistance tests were also carried out and the results revealed that majority of the isolates were resistant to Ceprofloxacine, Erythromycine and Penciline. None of the isolates showed resistance against Kanamycin, Tetracycline, Vancomycine and Streptomycin. All the isolated strain showed high proteolytic activity. Ten isolates showed the presence of multiple plasmids (1-4) corresponding to the molecular weights of 2.0, 2.6 and other plasmids >10 kb.