Şeker fabrikası filtre atığı kullanılarak, adsorpsiyonla sulu çözeltilerden Cr(VI) ve Remazol Black B'nin giderimi
Cr(VI) and Remazol Black B removal from aqueous solutions by adsorption using sugar mill filter waste
  1. Tez No: 374746
  2. Yazar: SELİM SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada şeker fabrikası filtre atığı üzerine sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemi ile Cr(VI) ve Remazol Black B boyarmaddesi giderimi araştırılmıştır. Cr(VI) ve boyarmadde giderimi üzerine adsorban miktarı, çözelti pH'ı, sıcaklık, başlangıç derişimi ve temas süresinin etkileri incelenmiştir. Maksimum adsorpsiyon verimi Cr(VI) için pH 2'de boyarmadde için ise pH 10'da elde edilmiştir. Adsorban miktarı ve sıcaklık arttıkça giderim verimi artmıştır. İzoterm çalışmalarında Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri denenmiştir. İzoterm çalışmaları sonucunda adsorpsiyon verilerinin Cr(VI) için Langmuir izotermine (R2=0,999), boyarmadde için ise Temkin izotermine (R2=0,991) uyduğu belirlenmiştir. Kinetik çalışmalar sonucunda adsorpsiyon işlergesinin sözde ikinci mertebe kinetik modele uyduğu gözlenmiştir. Termodinamik veriler incelendiğinde adsorpsiyonun ∆G° değerlerinin negatif, ∆H°'ın pozitif ve ∆S° değerinin de pozitif olduğu belirlenmiştir. Bu termodinamik sonuçlar adsorpsiyon sürecinin kendiliğinden gerçekleştiğini, endotermik (ısı alan) olduğunu ve adsorpsiyon sürecinde düzensizliğin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; removal of Cr(VI) and dyestuff Remazol Black B from aqueous solution by adsorption onto sugar mill filter waste was investigated. Effect of adsorbent dose, initial solution pH, temperature, initial concentration and contact time on the adsorption of Cr(VI) and dyestuff (Remazol Black B) was examined. The maximum adsorption yield was obtained at the intial pH of 2 for Cr(VI) and pH of 10 for dyestuff. Adsorption yield was increased with the increasing adsorbent amount and temperature. In the isotherm studies, Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models were applied. As a result of isotherm studies it was determined that experimental data confirmed to Langmuir isotherm model (R2=0,999) for Cr(VI) and Temkin isotherm model (R2=0,991) for dyestuff Remazol Black B. In the kinetic studies it was observed that adsorption mechanism conform to pseudo second order kinetic model. When analyzed the thermodynamical data it was indicated that adsorption have negative values of ∆G°, positive values of ∆H° and ∆S°. These thermodynamical results show that adsorption process is spontaneous, endothermic and in the adsorption process irregularity is rising.