Güçlü kolon zayıf kiriş kontrolü
Control of strong column-weak beams
  1. Tez No: 374788
  2. Yazar: ABDULLAH DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİZAM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Taşıyıcı mühendislik malzemelerine ve sistemlerine bakıldığında ana taşıyıcı kısımların diğer tali taşıyıcı kısımlardan daha dayanımlı olduğu görülmektedir. Bu kapsama canlılarında dahil edilmesinde bir sınırlama görülmemektedir. Yapı içerisindeki kolonların yapıya gelen 2 temel düşey ve yatay yükün yapının stabilitesi bozulmadan temele kadar kolonlar tarafından taşınacak olması ve kolonların belli bir dayanıma ulaştıktan sonra diğer döşeme ve kirişlerin yük alması, kolonların dayanımının yüksek olmasını gerekli kılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yapıların dayanımını kontrol altına almak için güçlü kolon-zayıf kiriş kriteri yönetmeliklerde geniş bir şekilde yer almakta ve bu konu üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada bu kriterin yapının diğer elemanlarına, birleşim noktalarına ve elemanların boyutlandırılmasına olan etkileri ve dünyadaki çağdaş yönetmeliklerdeki kriterleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When examining the load-bearing materials and systems, it seems that major bearing parts are stronger than other secondary bearing parts. This content may also be considered applicable to living creatures. Two basic vertical and horizontal loads which affect the structure to be carried via columns to the foundation without any distinction of the structure stability and the other floors and beams to take load after columns reach a certain level of strength which is required to be high column strength. Due to these reasons, in order to control the strength of the structures, strong column-weak beam criteria take a wide place in codes and research is still continuing. In this study, the effects of this criteria to other elements of the structure, joints and dimensioning of elements as well as modern codes criteria in the world are investigated.