Akciğer kanserlerinde NGAL ekspresyonu ve apoptozisle ilişkisi
The expression of NGAL in lung cancers and its relation with apoptosis
  1. Tez No: 374846
  2. Yazar: HARUN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, akciğer kanserlerinde NGAL (nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin= onkojen 24p3 = uterokalin = lipokalin2) expresyonu ve apoptozis ilşkisinin araştırılması amaçlanmıştır. NGAL sentezi neoplazilerde indüklendiğinden, bu proteinin düzeyinden; kanserojenez ve insan tümorlerinin ilerleme safhalarını belirlemek amacıyla faydalanılır. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi, Selçuk Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'ne akciğer kanseri tanısı ile kabul edilen ve cerrahi operasyon geçiren 40-70 yaşları arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Akut inme, romatolojik hastalıklar, kronik böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kronik enfeksiyon ve akciğer kanseri dışında diğer organ ve sistem kanserlerine sahip hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. ELISA yöntemiyle hastaların serum NGAL ve serum M30 düzeylerinin değerlendirildiği aşamada, Akciğer kanseri (N=40) ve Normal grup (N=40) olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Yapılan analizlerde, serum NGAL düzeyleri; akciğer kanseri grubunda ve normal grupta sırasıyla 424,03±74,49 ve 374,04± 90,34 ng/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Expression of NGAL in Lung Cancers and Its Relation with Apoptosis In this study, it was aimed that to investigate expression of NGAL (neutrophil gelatinase associated lipocalin = oncogenic 24p3 =uterokal = lipokalin2) in lung cancers and its relation with apoptosis. The NGAL synthesis induce in neoplasms, therefore, it is benefited from the level of this protein for determination of carcinogenesis and the progress stages of human tumors. For this study, patients between the ages of 40-70 accepted by thoracic Surgery Clinic (Selçuk University, Faculty of Medicine) with the diagnosis of lung cancer and they would be surgery operation were involved. Patients having acute stroke, rheumatic diseases, chronic kidney disease, congestive heart failure, chronic infection, other organ and system cancer (except lung cancer) were excluded from the study. Two group including lung cancer (N = 40) and normal group (N = 40) were formed to determine levels of NGAL and M30 in patient serums by using ELISA method. According to the analysis results, serum NGAL levels for the lung cancer group and the normal group were found as 424,03±74,49 and 374,04± 90,34 ng/L, respectively.