Üç farkli tam serami̇k restorasyonun i̇nternal ve marji̇nal uyumunun mi̇kro-BT tekni̇ği̇ i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇ ve bağlanma dayanimlarinin karşilaştirilmasi
The evaluation of internal and marginal fit of three different full ceramic restorations by micro-CT technique and the comparison of their tensile bond strength
  1. Tez No: 374845
  2. Yazar: NECLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE NİLGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı shoulder ve chamfer olmak üzere 2 farklı basamak dizaynına sahip üst maksiller premolar dişlerde 3 tam seramik sistemi olan Vitablocs Mark II, Vita In Ceram 2000 AL ve IPS e-Max Press ile hazırlanan kron restorasyonların simantasyon öncesi ve sonrası termal siklus işlemini takiben internal ve marjinal uyumlarını hacimsel ve uzunluk bakımından Mikro-BT tekniği ile incelemektir. Ayrıca farklı tam seramik kron restorasyonların Multilink Automix rezin siman ile dişlere simantasyonundan sonra bağlanma dayanımlarını da karşılaştırmaktır. Bu çalışmada 60 adet çürüksüz insan üst maksiller premolar dişi iki farklı basamak dizaynına göre önce ikiye (Grup I: 135  açılı chamfer, Grup II: 90  açılı shoulder) sonra da üç farklı tam seramik restorasyon yapımı (Grup A: Vitablocs Mark II, Grup B: Vita In Ceram 2000 AL, Grup C:IPS e-Max Press) için rastgele seçilmiş 10'arlı 3 alt gruba ayrıldı (n=10). Dişlerin preparasyonu yüksekliği 6 mm, redüksiyon kalınlığı 1 mm ve 4º taper açısına sahip olacak şekilde torna cihazında Solid Works programı yardımıyla oluşturuldu. Tam seramik restorasyonlar üretici firma talimatına göre üretildi. Her gruptan 5'er toplam 30 seramik restorasyon dişe simantasyonları öncesinde internal ve marjinal uyumları hacim ve uzunluk bakımından 4 farklı yönde (Sagittal Bukkal, Sagittal Lingual, Koronal Mezial, Koronal Distal) Mikro-BT tekniği ile 3 boyutlu olarak değerlendirildi. Multilink Automix rezin siman ile simantasyon işleminden sonra örnekler 5000 devir termal siklusa (5°C- 55°C) tabi tutuldu. Sonrasında seramik restorasyonların hacim ve uzunluk bakımından tekrar Mikro-BT tekniği ile 3 boyutlu olarak ölçümleri yapıldı. Termal siklus uygulanmış tam seramik restorasyonların dişe bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi için Instron universal test cihazında dakikada 1 mm/ dk hızla çekme bağlanma dayanımı testi uygulandı. Elde edilen veriler iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testleri ile değerlendirildi (p=0,05). Simantasyon öncesi chamfer basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği en fazla (14,40 ± 5,21), shoulder basamak dizaynına sahip IPS e-Max Press seramiği en az (8,18 ± 3,17) internal hacim ortalama değerini göstermiştir. Simantasyon öncesi shoulder basamak dizaynına sahip Vita In Ceram 2000 AL seramiği en fazla (2,71 ±1,07), chamfer basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği ise en az (1,37 ± 0,49) marjinal hacim ortalama değerini göstermiştir. Simantasyon işlemi; Vitablocs Mark II seramiğinin internal hacim ortalama değerlerinde simantasyon öncesine göre en az artışa, IPS e-Max Press seramiğinde ise en fazla artışa neden olmuştur. Simantasyon sonrası marjinal hacim ölçümünde simantasyon öncesine göre IPS e-Max Press seramiği daha fazla marjinal hacim değeri göstermiştir. Simantasyon öncesi marjinal açıklık (MA) bulgularına göre; koronal kesitte mezial yönde shoulder basamak dizaynına sahip IPS e-Max Press seramiği en fazla (0,16 ± 0,06), sagittal kesitte bukkal yönde chamfer basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği en az (0,05 ± 0,02) MA ortalama değerini göstermiştir. Chamfer basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği; shoulder basamak dizaynına göre daha iyi marjinal uyum sergilemiştir. Simantasyon öncesi mutlak marjinal açıklık (MMA) bulgularına göre; sagittal kesitte lingual yönde chamfer basamak dizaynına sahip Vita In Ceram 2000 AL seramiği en fazla (0,25 ± 0,11), koronal kesitte distal yönde shoulder basamak dizaynına sahip IPS e-Max Press seramiği en az (0,02 ± 0,23) MMA ortalama değerini göstermiştir. Shoulder basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği; sagittal kesitte lingual yönde chamfer basamak dizaynına sahip Vita In Ceram 2000 AL seramiğinden daha iyi mutlak marjinal uyum göstermiştir. MMA değerleri bukkal bölgede lingual bölgeden daha yüksek bulunmuştur. Simantasyon sonrası marjinal açıklık (MA) bulgularına göre; chamfer ve shoulder basamak dizaynına sahip IPS e-Max Press ve Vitablocs Mark II seramiklerinde farklı yönlerde simantasyon işlemi marjinal uyumsuzluğu önemli ölçüde arttırmıştır. Simantasyon sonrası mutlak marjinal açıklık (MMA) bulgularına göre; chamfer ve shoulder basamak dizaynına sahip tüm seramik tiplerinde farklı yönlerde simantasyon işlemi mutlak marjinal uyumsuzluğu önemli ölçüde arttırmıştır. Sagittal kesitte lingual yönde Vitablocs Mark II seramiği (0,21 ± 0,11) ; Vita In Ceram 2000 AL seramiği (0,35 ± 0,10)' nden daha iyi mutlak marjinal uyum göstermiştir. Bağlanma dayanımı bulgularına göre; chamfer basamak dizaynına sahip Vita In Ceram 2000 AL seramiği en yüksek (281,30 ± 29,14 N) çekme bağlanma dayanımına sahipken shoulder basamak dizaynına sahip Vitablocs Mark II seramiği en düşük (183,15 ± 38,21 N) çekme bağlanma dayanımını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the internal and marginal fit of three full ceramic systems (Vitablocs Mark II, Vita In Ceram 2000 AL and IPS e-Max Press) prepared in two finish line designs (shoulder and chamfer) by micro-CT technique before and after cementation followed by thermal cycle procedure. The aim was also to compare the tensile bond strength of these three full ceramic crowns after cementation with Multilink Automix resin cement. 60 non-carious human maxillary premolar teeth were used in this study. Teeth were embedded in chemically cured acrylic resin blocks up to 2 mm below the cemento-enamel junction. The 60 teeth were firstly divided into two groups according to preparation design (Group 1: 135º chamfer, Group 2:90º shoulder) and secondly divided into three groups randomly 10 specimens per group according to full ceramic systems ( Group A: Vitablocs Mark II, Group B: Vita In Ceram 2000 AL, Group C: IPS e-Max Press) (n=10). The teeth were prepared in 6 mm length, 1mm. reduction and 4º taper angle by turning machine using the Solid Works programme. The full ceramic systems were prepared according to manufacturers' instructions. 5 per group totally 30 specimens' internal and marginal fits were evaluated as length and volume values before cementation by Micro-CT technique 3 dimensionally. After cementation process with Multilink Automix resin cement, the specimens were thermal cycled (5000 cycles, 5 °C-55 °C). After specimens had subjected to thermal cycling , the specimens were evaluated again in length and volume aspects by Micro-CT technique 3-dimensionally. The all thermal-cycled specimens were then pulled out in the Instron universal test machine by 1mm/minute speed. One-way analysis, Two-way analysis and Tukey HSD multiple comparison tests were used to analyze internal and marginal gap volume and length values (p=0,05). Before cementation; Vitablocs Mark II ceramic (14,40 ± 5,21) with champher preparation design showed the most, IPS e-Max Press ceramic (8,18 ± 3,17) showed the least mean internal volume value. Before cementation; Vita In Ceram 2000 AL ceramic (2,71 ±1,07) with shoulder preparation design showed the most, Vitablocs Mark II ceramic (1,37 ± 0,49) with champher preparation design showed the least mean marginal volume value. The cementation procedure caused the least increase in the mean marginal volume of Vitablocs Mark II ceramic and the highest increase in the mean marginal volume of IPS e-Max Press ceramic. The mean marginal volume of IPS e-Max Press ceramic increased after cementation. Before cementation according to marginal gap (MG) results; IPS e-Max Press ceramic (0,16 ± 0,06) with shoulder preparation design in the mezial surface of coronal section showed the most, Vitablocs Mark II ceramic (0,05 ± 0,02) with champher preparation design in the buccal surface of sagittal section showed the least mean MG value. Vitablocs Mark II ceramic with champher preparation design's marginal fit was found to be better than the shoulder preparation design of the same ceramic. Before cementation according to MD results; Vita In ceram 2000 AL ceramic (0,25 ± 0,11) with champher preparation design in the lingual surface of sagittal section showed the most, IPS e-Max Press ceramic (0,02 ± 0,23) with shoulder preparation design showed the least mean MD value. Vitablocs Mark II ceramic with shoulder preparation design showed better MD values than Vita In Ceram 2000 AL ceramic with champher preparation design in the lingual surface of sagittal section. The MD values in the buccal region were found to be higher than the MD values in the lingual region. According to marginal gap (MG) results after cementation; cementation procedure significantly decreased the marginal fit in different regions for IPS e-Max Press and Vitablocs Mark II ceramics with champher and shoulder preparation designs. According to absolute marginal discrepancy (MD) results after cementation; cementation procedure significantly decreased the absolute marginal discrepancy in different regions for all type of ceramics. Vitablocs Mark II ceramic (0,21 ± 0,11) showed better absolute marginal discrepancy values than Vita In Ceram 2000 AL ceramic (0,35 ± 0,10) in the lingual surface of sagittal section. According to the tensile bond strength test results; Vita In Ceram 2000 AL ceramic (281,30 ± 29,14 N) with champher preparation design showed the highest and Vitablocs Mark II ceramic (183,15 ± 38,21 N) with shoulder preparation design showed the lowest tensile bond strength values.