Pulmoner tromboemboli şiddetinin dual enerji BT kullanılarak değerlendirilmesi – perfüzyon defekt skorunun klinik parametreler ile korelasyonu
- Tez No: 374911
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE); kardiyovasküler sistem ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir 1. PTE tanısında bilgisayarlı tomografik anjiyografi (BTA) altın standart haline gelmiştir 3. Dual enerji bilgisayarlı tomografi (DEBT) ile pulmoner arterlerin anjiyografik olarak görüntülenmesinin yanısıra, akciğer parankimindeki iyot dağılımı hesaplanarak perfüzyon bilgisi elde olunmaktadır. Bu çalışmamızda, DEBT sistemi tabanlı iyot perfüzyon haritaları ile elde olunan perfüzyon defekt skorunun (P Skoru), PTE şiddetinin belirlenmesindeki değerini saptamayı ve elde ettiğimiz bulguları pulmoner obstruksiyon skorlama sistemi (Qanadli skoru), diğer BTA parametreleri ve klinik parametreler ile korele ederek değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2012 - Eylül 2012 tarihleri arasında bölümümüzde PTE kuşkusu nedeniyle BTA tetkiki uygulanan ve PTE tanısı alan 35 hasta çalışmaya alındı. DEBT ile elde olunan BTA görüntüleri üzerinden P skoru, Qanadli skoru , RV/LV oranı ve PA çapı hesaplandı. Hesaplanan veriler birbirleri ile ve hastaların klinik verileri ile korele edilerek değerlendirildi. Ekokardiyografi verileri de değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) is one of the major causes of cardiovascular system mortality 1. Computed tomography angiography (CTA) has become the gold standard in the diagnosis of PTE 3. With the introduction of dual energy computed tomography, in addition to angiograpic visualition of the pulmonary arteries, lung parenchyma perfusion information is obtained by calculating the distribution of iodine. In this study, our objective is to determinate the value of perfusion defect score (P score) obtained with DECT system based iodine perfusion maps in detection the severity of PTE and to correlate the findings with pulmonary obstruction scoring system (Qanadli score), other CTA parameters and clinical parameters. Material and Methods: 35 patients who underwent CTA in our deparment because of suspected PTE between March 2012-September 2012 and who diagnosed of PTE were studied. We calculated P score, Qanadli score, RV/LV ratio and PA diameter by CTA images obtained with DECT. The data correlated with each other and with the clinical data. Also echocardiographic data were evaluated.