Tralleis hamam-gymnasion kompleksi seramikleri
The pottery of tralleis bath-gymnasion complex
  1. Tez No: 375039
  2. Yazar: AYDIN ERÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
Tralleis Hamam-Gymnasion yapı kompleksi ve çevresinde 2006-2008 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çok sayıda seramik örneği ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada incelenen seramik örneklerinin önemli bir bölümünü Latrina kanalizasyon kanalları içerisinde sağlam ve sağlama yakın olarak bulunan eserler oluşturur. Ayrıca Hamam-Gymnasion?un kuzey duvarına bitişik olarak inşa edilen Geç Roma-Erken Bizans dönemi dükkanları seramik buluntuları da tez çalışması kapsamına dahil edilmiştir. Çalışmamızda incelenen 177 seramik örneği, 16 gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Latrina ve sokak altı kanalizasyon kanalları buluntusu seramiklerinin yerel üretim olduğuna dair çok önemli ipuçlarına ulaşılmıştır. Seramik örneklerinin hamur yapısı, yerel üretim olduğunu kanıtlar niteliktedir. Büyük çoğunluğunu günlük kullanım seramiklerinin oluşturduğu eserler genel olarak M.S. II ve III. yüzyıllara tarihlendirilmiştir. Ayrıca Latrina kanalizasyon kanallarının M.S. V-VI. yüzyıl aralığında doldurulduğunu kanıtlayan seramik buluntularına da ulaşılmıştır. Geç Roma-Erken Bizans dönemi dükkanları seramik buluntuları ise genel olarak M.S. IV.-VI. yüzyıl arasına tarihlendirilmiştir. Dükkan buluntusu amphora örneklerinin form ve kil özellikleri Geç Antik Çağ?da kentte seramik üretiminin devam ettiğini kanıtlar niteliktedir. Hamam-Gymnasion ve çevresi seramik buluntuları ışığında Tralleis Antik Kentinde seramik üretiminin M.S. III. yüzyıl ve sonrasında yoğun olarak devam ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The excavations of the Tralleis Bath-Gymnasion complex and surrounding areas brought to light a great number of pottery examples during the years 2006, 2007 and 2008. This study examined significant ceramic finds, both solid and almost solid, which had fallen into the drains. Some Late Roman to Early Byzantine Period examples were also found where the north wall of the Bath-Gmnasion had been built. This study estimated that the 177 ceramic samples analyzed could be divided into 16 groups. As a result of the research we received many important clues about the Latrina and the production of ceramics made in local area were found under the streets sewer drains. We could also deduce that the finds were produced in the local area. Clay materials show us that there was a local area producing potteries. The ceramics, which were dated generally 2nd and 3rd century A.D, consituted mainly of items used in daily life. We also had evidence that the sewer pipes were filled between the 5th and 6th centuries A.D. Late Rome and Early Byzantine ceramic finds were dated to between the 4th and 6th centuries. The form and features of the clay pottery finds proved that production of pottery continued into the Late Ancient Period. It was understood in the light of the Trailles finds that pottery production continued intensively up to the 3rd century A.D.