Tralleis kazılarında (1996-2021) bulunan Bizans dönemi ticari objeleri: Sikkeler, mühürler, ağırlıklar ve teraziler
Byzantine-era commercial objects found in the tralleis excavations (1996-2021) coins, seals, weights and scales
  1. Tez No: 942867
  2. Yazar: MERVE TOY ÖZCİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Tralleis Antik Kenti kazı çalışmalarında ele geçen Bizans İmparatorluğu dönemine tarihlendirilen sikkeler, ağırlıklar, teraziler, çeşitli ticari obje aksamları ve mühür buluntusu oluşturmaktadır. Söz konusu buluntular, 1996-2021 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında kentin Gymnasium-Hamam yapı kompleksi içerisinde yer alan, Hamam, Natatio, Latrina ile Dükkân Yapıları, Konut Alanı, Akropol Alanı ve Arsenal olarak adlandırılan alanlarda ele geçmiştir. Tralleis Antik Kentinde sürdürülen arkeolojik kazılarda bulunmuş olan Bizans Dönemine tarihlendirilmiş sikkeler ve ticari objeler üzerine daha önce yapılmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Tüm bu malzemelerin birlikte değerlendirilmesi ile elde edilen veriler, Tralleis Antik Kenti'nin Bizans Dönemindeki durumunun kapsamlı bir şekilde yorumlamasına imkân sağlayacaktır. Çalışmada, kataloğa alınan Tralleis kazısına ait tüm sikke buluntuları, kronolojik tipolojik ve ikonografik olarak değerlendirilmiş; ticari objeler ise kullanım bağlamları ve üretim teknikleri açısından analiz edilmiştir. Mühür ve Ticari Obje Kataloğunda yer alan buluntuların referansları için öncelikli olarak Batı Anadolu Bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik kazıların yayınları dikkate alınmış ve sonrasında farklı bölgelere ait aynı nitelikteki buluntular ile ilgili hazırlanmış yayın çalışmaları göz önünde bulundurulmuştur. Katalog içerisinde, Bizans İmparatorluğu Dönemine tarihlendirilen 179 adet sikke, 1 adet kurşun mühür ve ağırlık, kantar, terazi, kefe ile bu ticari objelere ilişkin çeşitli aksamlardan oluşan 48 adet obje yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This work's scope compromises the coins, weights, scales, various commercial equipment pieces and seal finds belonging to the Byzantine Empire era found during excavations of the Ancient City of Tralleis. Aforementioned finds were discovered during the excavations that took place between years 1996-2021 at Bath, Natatio, Latrina and Shop buildings found within Gymnasium-Bath building complex; and Housing area, Acropolis and Arsenal areas. There are no previous scholarly works conducted on the coins and commercial equipment dated to the Byzantine Era which are found during the archeological excavations conducted at the Ancient City of Tralleis. Through a combination of investigated findings, Tralleis' contributions to monetary economics both in Anatolia and the Byzantine Empire are evaluated in detail. In this work, all coin finds belonging to the catalogued Tralleis excavation are evaluated chronologically, typologically and iconographically; while commercial objects are analysed on their uses and production techniques. For referencing the finds within the Seal and Commercial Object Catalogue; publishings conducted on archeological excavations from West Anatolia Region were primarily taken into account, and then the publishings regarding archeological findings of other regions were utilised. Within the catalogue, there are 179 coins, one lead seal and weight, weighbridge, scale and scale plate and 48 objects related to these commercial equipment that are all dated to the Byzantine Empire era.