Düzenli egzersiz yapan kadınlarda egzersizin benlik saygısı ve beden memnuniyeti üzerine etkisi
The effects of exercise on the self-esteem and body satisf action of the women doing exercise regularly
  1. Tez No: 375107
  2. Yazar: GAMZE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma düzenli olarak egzersiz yapan kadınlarda, egzersizin benlik saygısı ve beden memnuniyeti üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Gaziantep Şehitkamil Belediyesi'ne bağlı Bayan Spor Merkezleri'nde düzenli olarak egzersiz yapan 200 kişi ve hiç egzersiz yapmayan 200 bayan olmak üzere 400 bayan gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Öncelikle demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Kadınların benlik saygısı ve beden memnuniyetleri alt boyutlarının bazı demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Rosenberg tarafından geliştirilen Benlik Saygısı Ölçeği , çoktan seçmeli 63 sorudan oluşan bir kendini değerlendirme ölçeğidir (Rosenberg, 1965). Ölçek 12 alt kategoriden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda benlik saygısı ölçmeye yönelik olarak ölçeğin ilk 10 maddesi kullanılmıştır. Ülkemizde ölçeğin güvenirlik ve geçerlik çalışmalarını Çuhadaroğlu (1986) tarafından yapılmış olup geçerlilik katsayısı r=0.71 olarak bulunmuştur. Test tekrar test güvenirlik yöntemi kullanılarak da güvenirlik katsayısı r= 0.75 olarak saptanmıştır (Çuhadaroğlu,1986). Beden Memnuniyet Ölçeğinin orijinal formu Secord ve Jourard (1953) tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin Türkiye'ye uyarlanması Hovardaoğlu (1993) tarafından yapılmıştır. Türkçe'ye uyarlanan formu 5 dereceli liker tipi cevaplanan 30 maddeden oluşmakta ve vücudun çeşitli kısımları hakkında yaşanan doyumun ölçülmesi amaçlanmaktadır. Her maddeye 1-5 arası puan verilmekte, 40-200 arası toplam puana ulaşılmakta ve yüksek puanlar değerlendirmenin olumlu yönde artışına işaret etmektedir. Hovardaoğlu (1993), 200 deneklik bir örneklem üzerinde geçerlik ve güvenirlik çalışması yapmıştır. Çalışmanın istatistiksel uygulamaları SPSS 15.00 programında yapılmış olup, yüzde frekans ile ikili gruplarda t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise One-Way Anova testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of exercise on the self-esteem and body satisfaction of women doing exercise regularly with the purpose of recreation.200 women doing exercise regularly at Women's Sports Center of Municipality of Şehitkamil in Gaziantep.and 200 women doing no exercise took part in this study voluntarily.Rosenberg Scale of Self-esteem and Scale of Body Satisfaction have been used in the evaluation of research data.Firstly,descriptive statistics including arithmetic mean,standard deviation,frequency and percentage dstribution have been presented in order to give an idea about demographic information and other groups of questions.The relationship between the subdimensions of self-esteem and body satisfaction of women and some demographic variables have been examined.The Scale of Self-esteem developed by Rosenberg is a self evaluation scale composed 63 multiple choice questions (Rosenberg,1965) The scale consists of 12 subcategories. In accordance with the aim of this study,first, ten items of the scale have been used to evaluate self-esteem . In Turkey , the reliability and validity of this scale were studied by Çuhadaroğlu (1986) and validity coefficient was found as r= 0.71. Using test-retest method reliability coefficient was determined as r=0.75. (Çuhadaroğlu,1986).The original form of Body Satisfaction Scale was developed by Secord and Jourard(1953) Turkish adaptation is composed of 30 items answered by five degree liker scale and aimed at evaluating the satisfaction experienced in different parts of the body. Each item is graded between 1 and 5. The total score is between 40 and 200 and high scores indicate that the evaluation increases in a positive way. Hovardaoğlu (1993) did a study of validity and reliability on a sample of 200 subjects. The statistical applications of this study has been done with SPSS 15.00.T-test was done with percentage frequency and paired samples and One-Way ANOVA test was done when comparing more than two groups.