Düzenli pilates egzersizi yapan kadınlarda pilates egzersizinin benlik saygısı ve beden memnuniyeti üzerine etkisinin incelenmesi
The study about the effects of pilates exercises on self esteem and body satisfaction with the women who regularly perform pilates exercises
  1. Tez No: 785850
  2. Yazar: HASAN EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, düzenli olarak pilates egzersizi yapan yetişkin kadınlarda pilates egzersizinin benlik saygısı ve beden memnuniyeti durumlarına, spor yapma durumu, eğitim durumu, gelir durumu, spor yapma amacı, yaş değişkenlerine göre etkisinin incelenmesidir. Ayrıca araştırma grubunu oluşturan bireylerin benlik saygısı ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi de bu araştırmanın amaçlarındandır. Araştırmaya Türkiye'de ikamet eden, yaşları 18-54 arasında olan 515 yetişkin kadın gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştımada, genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin benlik saygısı düzeylerini ölçmek amacıyla Rosenberg tarafından geliştirilen Türkçe'ye uyarlaması Çuhadaroğlu (1986) tarafından yapılan benlik saygısı ölçeği ve beden memnuniyetini ölçmek için ise Secord ve Jourard (1953) tarafından geliştirilen Türkçe'ye uyarlaması ise Hovardaoğlu (1993) tarafından yapılan beden memnuniyeti ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22 paket program kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde Oneway Anova, T-Testi, Pearson kolerasyon Testi, Post Hoc testleri uygulanmıştır. Bütün istatistiksel analizler için anlamlılık düzeyi p>0.05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak, pilates yapan yetişkin kadınların spor yapma durumu, eğitim durumu, gelir durumu değişkenleri açısından benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı farklılığın olduğu görülürken spor yapma amacı ve yaş grubu değişkenleri açısından benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Pilates yapan yetişkin kadınların spor yapma durumu ile gelir durumu değişkenleri açısından beden memnuniyeti ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı faklılığın olduğu görülürken spor yapma amacı, eğitim durumu ve yaş grubu değişkenleri açısından beden memnuniyeti ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Benlik saygısı ve beden memnuniyeti ile arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of pilates exercise in adult women who regularly do pilates according to self-esteem and body satisfaction situations, sports, education status, income status, purpose of doing sports, age variables. In addition, examining the relationship between self-esteem and body satisfaction of the individuals who make up the research group is one of the aims of this research. 515 adult women residing in Turkey and between the ages of 18-54 participated in the research voluntarily. In this research, the general screening model was used. In order to measure the self-esteem levels of the individuals participating in the study, the self-esteem scale made by Çuhadaroğlu (1986), and the adaptation to Turkish developed by Secord and Jourard (1953) were used by Hovardaoğlu (1993) to measure body satisfaction. Statistical analysis was carried out using the SPSS 22 package program. Oneway Anova, T-Test, Pearson coleration Test, Post Hoc tests were applied in the analysis of the data. The significance level for all statistical analyses was accepted as p>0.05. Conclusion, according to the research results, it has been observed that there is a significant difference between the score averages, obtained from the self esteem scale, of the women who exercise pilates and those who don't in terms of the state of working out, the educational background and income level, yet there isn't a significant difference between the score averages obtained from the self esteem scale in terms of the purpose of working out and the age group. It has been observed that there is a significant difference between the score averages, obtained from the body satisfaction scale, of the women who exercise pilates and those who don't in terms of the state of working out and the income level, yet there isn't a significant difference between the score averages obtained from the body satisfaction scale in terms of the purpose of working out, the educational background and the age group. It has been found out that there is a positively high significant correlation between the self esteem and body satisfaction.