Postmenopozal kadınlarda GC RS2282679'un vitamin D seviyelerinin osteoporozla ilişkisi
The associaton of GC RS2282679 polymorphism with vitamin D levels and osteoporosis in postmenopousal women
  1. Tez No: 375126
  2. Yazar: ZÜMRE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ AĞIRBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
D vitamini bağırsaklardan ve böbreklerden kalsiyumun emilmesini sağlayarak iskeletin normal gelişimi için çok önemlidir. D vitamini eksikliği osteoporoz için önemli risk faktörüdür. D vitamini, dolaşımda D vitamini bağlayıcı protein ( VDBP) ile taşınır. D vitamini bağlayıcı protein Gc geni tarafından kodlanır. Gc geni insanlarda 4. kromozomda 4q11-q13 bandında lokalizedir. Bu çalışma postmenopozal kadınlarda D Vitamini Bağlayıcı proteinini kodlayan GC geninde, vitamin D seviyelerini etkilemesi muhtemel bir varyant olan 12. intronda bulunan Gc rs2282679' un vitamin D seviyeleri ve kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisini araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma için sağlıklı 100 menapoz sonrası kadında sigara ve alkol gibi risk faktörleri ve demografik bilgileri sorgulandı. Periferik venden alınan kanın bir kısmı vitamin D ölçümleri için serumu ayrıştırıldı, diğer kısmından polimorfizm analizi için DNA'sı izole edildi. Vitamin D seviyesi ölçümleri LC-MS-MS metodu ile çalışıldı. DNA izolasyonu sonrası intron 12 bölgesi nested PZR ile çoğaltılarak restriksiyon uzunluk polimorfizmi ile polimorfik bölge tayin edildi. Kemik yoğunluğu ölçümleri için omurga ve femur bölgeleri T skorları kullanıldı. Çalışma grubunda Vitamin D ortanca değeri 9(13) ng/dl olarak normal değerlerin çok altındadır (35-50 ng/dl), Genotip frekansları AA, AC ve CC için sırasıyla 0.14, 1.67 ve 0.19 bulunmuştur. Vitamin D değerleri yabanıl tip ve polimorfik homozigotlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir (p=0.025).Yine yabanıl homozigotlarda vitamin D değerleri polimoerfik genotipler kıyaslandığında (AA vs AC+CC) anlamlı derecede yüksektir (0.042). Sonuç olarak literatüre uygun olarak Vitamin D seviyeleri yabanıl tip genotipe sahip kişilerde polimorfik tipe kıyasla daha yüksektir. Kemik yoğunluğu ölçümleri yabanıl ve polimorfik tiplerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Sonuçlar daha geniş kohortlarda tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is a risk factor for osteoporosis. Deficiency of Vit D-binding protein (VDBP) affects vit D binding and may impair bone mineralisation. VDBP is encoded by the Gc gene on chromosome 4q11-q13. This study aims to search the association of rs2282679 polymorphim in GC in intron 12, with vitamin D levels and bone mineral density in postmenopausal women. Healthy post menapousal women (n=100) were enrolled in this study. Standard risk factors such as smoking, alcohol consumption and demographic data was taken from all participants. Peripheral blood is taken from participants, serum was kept for vitamin D measurements, and blood is used for DNA analysis. Intron 12 region of GC gene is amplified by nested PCR and rs2282679 variant is analyzed by restriction fragment length polymorphism (RFLP) method. Vit D levels are measured by LC MSMS method and bone mineral density results are taken as T-Scores of femure and AP spine. As a result Vitamin D levels are founded to be very low in this cohort (median:9(13)). In rs2282679 polymorphism, genotype frequencies of AA, AC and CC are 0.14, 0.67 and 0.19 respectively. The only statistically significant result is the association between vitamin D levels and genotypes. Vitamin D levels are significantly higher (p=0.042) in wild type homozygotes vs polimorfic cases (AA vs AC+CC). Also, AA vs CC has a significant difference in vitamin D levels (0.025). This results are consistent with the previous articles about rs2282679 polymorphism. Bone mineral density results are not significantly associated with the polimorphism.