Muhasebe meslek mensuplarının etik algılamaları ve etik dışı davranışlara yönlendiren faktörler: Göller bölgesinde bir araştırma
Professional accountonts' ethical perceptions and the factors that lead to them unethical behaviors: A research on the Lakes Region
- Tez No: 375212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, göller bölgesinde bağımsız çalışan serbest muhasebeci(SM), serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM) ve yeminli mali müşavirlerin (YMM) etik algılamalarını ölçmeye yönelik yapılmıştır. Bunun için Antalya, Isparta ve Burdur'da faaliyet gösteren bağımsız meslek mensuplarına anket uygulanmıştır. Muhasebecileri etik dışı davranışlara yönlendiren faktörler ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler neticesinde muhasebecilerin, meslekle ilgili yasal düzenlemelerin yeterli olmadığı düşüncesinde oldukları ortaya çıkmıştır. Birçok kanunun sık değişmesi meslek mensuplarının etik dışı davranmalarına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkek meslek mensuplarının bayan meslek mensuplarına göre daha fazla etik dışı davranışlara başvurdukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study,Independent public accountant(SM), public accountant(CPA) and a certified financial advisors(CPA)was conducted tomeasure theperceptions of ethics, that are working in thelakes region.For this, the independent profession wasapplied to survey in Antalya, Isparta and Burdur.Which factors that lead to unethical behavior has tried to measure for Accountants. As a result of the analysis , accountants, legal regulations related to the profession that has emerged in thinking is not enough. Many of the members of the profession of the law changes frequently caused them to act unethically is concluded. According to the professionals of men more than women professionals are understood to refer to unethical behavior.