Kızılırmak kavsi içerisindeki Frig Dönemi çanak-çömlek desenlerinin grafik tasarım açısından incelenmesi
The analysis of the Phrygian Period pottery figures in the curve of the Halys in terms of graphic design
  1. Tez No: 375377
  2. Yazar: NURCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Kızılırmak Kavsi İçerisindeki Frig Dönemi Çanak-Çömlek Desenlerinin Grafik Tasarım Açısından İncelenmesi”konulu bu çalışmada, Anadolu'ya göç yoluyla gelip M.Ö. 750 yıllarından sonra Anadolu'da güçlü bir devlet oluşturan Frig uygarlığı sanatı temelinde, Kızılırmak Kavsi içindeki yerleşimleri Oluz Höyük, Maşat Höyük, Alaca Höyük, Boğazköy, Pazarlı, Hacıbektaş (Suluca Karahöyük) ve Alişar Höyük'ten çıkan Demir Çağı çanak-çömlek desenleri, grafik tasarım açısından incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. Genel olarak, Frig uygarlığının siyasi tarihi, sosyokültürel yapısı ve sanatı genel bir çerçeve içinde incelenmiş ve anlatılmıştır. Frig uygarlığına ait arkeolojik veriler ışığında, Frig sanatına özgü çanak-çömlek, mimari ve diğer seramik eserler üzerine uygulanan desenler, somut kaynaklardan araştırılarak incelenmiştir. Müzelerin satış mağazalarında gördüğümüz eski Anadolu uygarlıklarına ait olan tarihi eserlerin taklidi niteliğindeki tanıtım ve satış amaçlı yapılmış objelerden etkilenerek, grafik tasarım açısından incelenen bu desenler günümüz teknolojisi ile daha canlı renklerle bilgisayar çizim programı olan CorelDRAW X5 ile çizilip boyanmıştır. Yapılan bu çizimler günlük kullanım eşyası olan bez çantalara uygulanmış ve her biri sanat eseri niteliğinde olan Frig desenlerine dikkat çekilerek tanıtılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the study of“The Analysis of the Phrygian Period Pottery Figures in the Curve of the Halys in terms of Graphic Design”, figures of the Iron Age pottery from the settlements in the curve of the Halys, Oluz Höyük, Maşat Höyük, Alaca Höyük, Boğazköy, Pazarlı, Hacıbektaş (Suluca Karahöyük) and Alişar Höyük are examined in terms of graphic design and generally evaluated regarding the Phrygian art, whom immigrates to Anatolia and after 750 BC, formed a powerful state in Anatolia. Generally, the Phrygian political history, sociocultural structure and art have been researched and explained, in a general perspective. The figures applied on pottery, architectural and other ceramic works, which are peculiar to the Phrygian art, are examined by investigating the concrete resources and archaeological data, which bring light to the Phrygian civilization. With the effect of promotional products, which are actually imitations of ancient Anatolian monuments, sold in museum stores, the graphically examined figures are drawn and recolored with more vivid colours through CorelDRAW X5, a computer drawing program. These drawings are applied on daily usage goods in order to draw attention to consumer society. These illustrations have been applied on cloth begs as daily-use properties and have been wanted to introduce by being pointed out the Phrygian figures, each of them are considered as networks.