Ölümle çok karşılaşan servislerde çalışan hemşirelerle meslekleri gereği ölümle karşılaşmayan kişilerde ölüm kaygısı, sürekli kaygı ve umutsuzluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the levels of death anxiety, trait anxiety and hopelessness of nurses working in units with high level of mortality and individuals who do not encounter death in their professions
  1. Tez No: 375378
  2. Yazar: DİLER AKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, meslekleri gereği çok fazla ölüm vakası ile karşılaşan, yetişkin yoğun bakım ve onkoloji servislerinde çalışan hemşireler ile meslekleri gereği ölüm vakası ile karşılaşmayan öğretmen, bankacı ve akademisyenlerin ölüm kaygısı, sürekli kaygı ve umutsuzluk düzeyleri, ölümle sık karşılaşma veya karşılaşmama durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla genel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, 100 yetişkin yoğun bakım ve 100 onkoloji hemşiresi ile 65 bankacı, 70 öğretmen ve 70 akademisyen olmak üzere toplam 405 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (TPÖKÖ), Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği (SSKÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Kişisel Bilgi Formu (KBF) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde T-Testi, Mann-Whitney U Testi, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis H Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using a general screening model, this study aimed to uncover whether or not the frequency of encountering death in the workplace affects the death and trait anxiety scores and the hopelessness levels of the members of different professions. To achieve this objective, data were gathered from nurses (N=200, 100 adult intensive care and 100 oncology), working in units with high level of mortality, and teachers (N=70), bank employees (N=65) and academicians (N=70), who very rarely or never encounter death in their professions. Thorson-Powell Death Anxiety Scale (TPÖKÖ), Spielberger's Trait Anxiety Inventory (SSKÖ), The Beck Hopelessness Scale (BUÖ) and a demographic information form (KBF) were the data collection tools utilised in the study. T-test, Mann-Whitney U Test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis Test and Pearson Correlation were the statistical tests used for the analysis of the collected data.