Spor salonunda spor yapanlarda ortoreksiya nervoza belirtilerinin incelenmesi
Investigation of the orthorexia nervosa symptoms among those who sport i̇n gym
- Tez No: 375399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, spor salonunda spor yapan kişilerde ortoreksiya nervoza yaygınlık durumunu ve belirtilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaşları 20 ile 45 arasında değişen 87 kadın ve 113 erkek olmak üzere toplam 200 kişi katılmıştır. Araştırmanın örneklemi spor yapan ve yapmayan kişilerden oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan kişilere yönelik görüşme formu dört bölümden oluşarak, gruplar halinde uygulanmıştır. Bunlar; araştırmaya katılanların demografik bilgileri“kişisel bilgi formu”ile, ortoreksiya nervoza olup olmadıklarının bilgileri“ORTO-15 testi ve Maudsley Obsesif Kompulsif Envanteri ”ile, yeme bozukluğu teşhisi bilgileri ise“Yeme Tutumu Testi (EAT-40)”kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada istatistik bulguların yanında nitel bulgulara da yer verilmiştir. Araştırmadan elde edilen istatistiksel bulgulara göre, spor yapan kişiler spor yapmayanlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksek ortorektik belirtiler göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre ortoreksiya nervoza durumları değerlendirildiğinde, erkekler kadınlara göre yüksek ortorektik belirtiler gösterdiği saptanmıştır. Spor yapanlarda yeme bozukluğu riski arttıkça ortoreksiya nervoza belirtileri; obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arttıkça ortoreksiya nervoza belirtilerinin de artış gösterdiği saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel bulgulara göre ise, sağlıklı beslenme konusunda erkeklerin daha fazla araştırma yapıyor olmaları ve bu konuda daha fazla bilinçsizliğin farkında olmaları tespit edilmiştir. Ayrıca erkeklerin sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak benimsemiş olmaları kadınlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research is done to examine prevalence and symptoms of orthorexi anervosa on those who sport in gym. Allt ogether 200 people join this investigation 87 female and 113 male and their ages are from 20 to 45. Research samples are consisted sport people and non-sportpeople. A four-part interview form is conducted in groups on the people participated in the research. These four-part form consists of“personal information form”for demographic information,“ORTO-15 test”and Maudsley Obsessive Compulsive Inventory to determine whether they have ortorexia nervosa or not and“Eating Attitudes Test (EAT-40)”for the eating desorders. The research shows both qualitative and statistical data. According to statistical results obtained from the research, sport people make sign about orthorexic symptoms much more than non-sport people. According to gender of the people; males are making sign about orthorexic symptoms more than females. As eating disorder risk increases orthorexia nervosa indicators increase and as obsessive compulsive disorder indicators increase, orthorexia nervosa indicators increase too among those who sport. Also, according to qualitative results obtained from the research, it is determined that males are making more research about healthy diet and they are aware of unconscious about this subject, furthermore males adopt healthy diet as their lifestyle more than females do.