E-ticaret uygulamalarında kullanıcı deneyimi
User experience on the e-Commerce applications
  1. Tez No: 375400
  2. Yazar: SEZA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
E-Ticaret siteleri internetin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Hazırlanan siteler ve uygulamalar milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmekte ve web siteleri üzerinden tüm dünya iletişim halinde bulunmaktadır. İnternetin her geçen gün gelişmesi ve hızlanması ile birlikte web sitelerinin sayısı da artmakta ancak web sitelerinde bulunması gereken kalite her geçen gün azalmaktadır. Kullanılabilirlik bir web sitesinin insan-bilgisayar etkileşiminin en verimli ve etkili bir şekilde gerçekleşmesini açıklayan kavramdır. Bu araştırmanın temel amacı, kullanılabilir sitelerin nasıl hazırlanması, hangi aşamaların dikkate alınması gerektiği konusunda web sitesi tasarımcılarına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of internet is E-Commerce sites. Today, millions of people have visited web sites and have communicated each other through internet. Due to increasing speed of internet and developing web sites, the number of web sites has increased but the quality of web sites has decreased. Usability refers to the extent to which a product can be used by specified users to achieve specified goals with effectiveness, efficiency and satisfaction in a specified context of user. The main goal of this research is to shed light on how to design and what to follow stages during web site design.