Preterm ve term yenidoğanlarda plazma çinko düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 37546
  2. Yazar: NİLGÜN TÜRKASLAN
  3. Danışmanlar: DR. TÜLAY OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-ÖZET Bu araştırma Eylül 1991 - Aralık 1991 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Kliniklerinde doğmuş, 27'si preterm, 26'sı term olmak üzere toplam 53 sağlıklı AGA yenidoğanda yapıl dı. Araştırma kapsamına alınan yenidoğanların plazma çinko düzeyleri doğumdan sonraki ilk 5 gün içinde kolorimetrik yöntemle ölçüldü. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde: Preterm yenidoğanların plazma çinko düzeylerinin 101.8+18.3 /agr/dl, term yenidoğanların plazma çinko düzeylerinin 108.1 + 16.8 figr/dl olduğu saptandı. Pretermlerin plazma çinko düzeyi sayısal olarak düşük olmakla beraber termlerin plazma çinko düzeyi ile anlamdı bir farklılık göstermiyordu. Gerek preterm, gerekse term bebeklerin plazma çinko düzeyleri erkeklerde kızlara göre hafif yüksek olmakla beraber iki cins arasında anlamlı fark bulmadık. Plazma çinko düzeyleri ile fizyolojik sınırları aşmayan hiperbili- rubinemi arasında anlamlı bir korelasyon saptamadık.43 Yenidoğanlann doğum sırası ile plazma çinko düzeyleri arasında anlamlı negatif korelasyon bulduk. Birinci çocuk ile ikinci çocuk arasında anlamlı fark yoktu, ancak ikinci ile üçüncü veya sonraki çocukların plazma çinko düzeyleri arasında çok anlamlı negatif korelasyon saptandı. Artan gebelik sayısı ile yenidoğanlann plazma çinko düzeylerinde azalma olduğu belirlendi. Bulduğumuz sonuçlara göre pretermlerin termlere göre daha düşük çinko depoları ile doğduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak plazma çinko düzeylerinin depoları yansıtan bir parametre olmayabileceği de gözönünde tutulması gereken bir noktadır. Ayrıca biz inanıyoruz ki, iler leyen postgestasyonel yaşla bu iki grupta plasma çinko düzeylerinin değişi mini ortaya koymak amacıyla yapılacak bir longitudinal çalışma preterm ve term bebeklerin çinko depoları hakkında bize daha fazla ^bilgi verebilecek tir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Plasma zinc levels were examined in fiftythree healty AGA newborns, born in the Gynecology and Obstetrics Department of Şişli Etfal Hospital between September 1991 - December 1991. Twentyseven of this newborns were preterm, and twentysix of them were born at term. Plasma samples were collected within the first five days after birth and plasma zinc levels were determined by using colorimetric method. The results we obtained were as follows. Plasma zinc level of premature newborns were lower than the level of term newborns, but the difference between the two groups was not statistically significant. Although the level of male newborns were slightly higher than the females both in preterm and term group, we didn't consider the difference between the two sexes to be significant. There was no correlation between plasma zinc levels and hiperbilirubinemia, which was within the physiologic limits. We found negative correlation between plasma zinc levels and birth sexuence. Although there wasn't any significant difference between45 the first and the second child, there was a negative correlation between the levels of the second and third children or the others born thereafter. With increasing number of pregnancies plasma zinc levels of the newborns were found out to be decreased. According the results we obtained it's not possible to conclude that the preterm babies have lower zinc stores than the term babies. However, it must be kept in mind, that plasma zinc levels cannot be a parameter reflecting the body zinc stores. It's our common belief that a longitudinal study made in order to determine the changes in the plasma zinc levels with increasing age between this two groups will give us more information about the zinc stores of preterm and term babies.