Analysis and design of manufacturing information system for a household appliances manufacturer
- Tez No: 3757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bir fabrikada üretim sisteminden veri toplama ve bu verileri istenen formlarda ilgili dairelere ulaştırma üretim ve üretim maliyetlerinin kontrol altında tutulması açısından çok önemlidir. Üretim sisteminde bilgi iletişiminin yapısal bir model olmadan sağlanabilmesi çok zordur. Bu çalışmada bir dayanıklı ev aletleri üreticisi için, üretim bilgi sistemi analiz ve tasarımı gerçekleştirildi. Bu amaçla firmanın üretim sistemi incelendi ve modüllere ayrıldı. Modüllerin işlevleri, bilgi ve malzeme akışları belirlendikten sonra, bu modüllerin etkin olarak işlevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli bilgiler ve değişiklikler ortaya çıkarıldı. Gerekli bilgilerin sağlanabilmesi için fabrika bazında veri toplama sistemi geliştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a factory environment collection of data from manufacturing process, transforming them to the desired forms and sending them to the users in time, plays very important role in control ing the process and costs. As the complexity of the manufacturing system increases, it becomes more difficult to provide this information flow without a structured system. In this study, analysis and design of manufacturing information system for a household appliances plant is realised. For this purpose, the manufacturing system of the firm is analyzed and partitioned into several modules. After the determination of the functions current material and information flow of the modules, information requirements and necessary modifications for their effective functioning are stated. For the purpose of providing necessary information, factory floor data acquisition system is developed.