A General purpose computer network simulation model and its application to token ring local area network simulation
  1. Tez No: 3758
  2. Yazar: HAKAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
GENEL AMAÇLI BİR BİLGİSAYAR A?I BENZETİM MODELİ VE AHDAÇLI HALKA YEREL BİLGİSAYAR A?I BENZETİM UYGULANASI Hakan Kalyoncu* Yüksek Lisans Tezi ÖZETÇE iletişim teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte bilgisayar endüstrisindeki hızlı büyüme sonucunda bilgisayar ağları konusu önem kazanmıştır. Bu gelişme ile birlikte* bilgisayar dizgeleri çok çeşitli kişilerce değişik amaçlarla kullanılmaya başlanmış ve olabildiğince az parasal kaynak kullanımı ile en iyi bilgisayar dizgesi tasarımı çok önemli bir konu olmuştur. Yerel bilgisayar ağları* çok geniş kapsamlı iletişim ağlarının özel bir al t kümesini oluşturur, özellikle bir bina* yerleşke gibi* sınırlı alanlarda yüksek hızlı yeri iletişimi için eni yi lenm işlerdir. Bilgisayar ağlarının tasarım ye geliştirilmesinde verimlilik analizleri çok önemli bir yer tutar. Bilgisayar ağlarındaki karmaşık Vapı analitik irdelemeyi güçleştirmiş* elde edilen modelin dizgeyi gerçekten yansıtıp yansıtmadığı tartışılır olmuştur. Dolayısıyla* benzetim çalışmaları bu sorunun çözümünde tek değerlendirme yöntemi olarak ortaya çıkar. Bu çalışmada* genel amaçlı bir bilgisayar ağı benzetim modeli tasarlandı ve bu model temel alınarak* andaçl ı halka yerel bilgisayar ağları için* C dili kullanılarak* değişik özel 1 iklerdeki bilgisayarların bağlant ı lanabi İd i ği * yapısı değişmeyen* tek andaçl ı ve hatasız ver i yol lar ı na iye bilgisayar ağlarının benzetimini gerçekleştiren* bir benzetim izlencesi hazırlandı. -v-
Özet (Çeviri)
A GENERAL PURPOSE COMPUTER NETWORK SIMULATION MODEL AND ITS APPLICATION TO TOKEN RING LOCAL AREA NETWORK SIMULATION Hakan Kalyoncu, MS Thesis ABSTRACT As a result of the explosive growth of the computer industry in accordance with the improvements on the communication technology, computer network concept rapidly gained importance. The computer systems, began to be used with different kinds of people with different- computing requirements and the design of computer systems with best performance within budget constraints became an important concept. Local area networks are a specialized part of the larger class of communications networks. They are optimized for use within geographically limited distances with high transmission speeds. Recently various local area networks are designed and implemented. Performance analysis is a key step in the design and development of computer networks. Since the resulting systems of computer networks are extremely complex analytical solutions of them are very hard and for some situations it is questionable whether the analytical models truly reflects the behaviour of the system under discussion. The best solution to this problem, especially after the improvements on computer systems, is performance evaluation of these systems with the use of computer simulation. A general purpose computer network simulation model is designed. This model being taken as the base, a simulation program for token ring local area networks is written using the C programming language. The program is interactive and simulates a token ring local area network with various types of computers connected, assuming stable configuration, a single token and an error free transmission media. -i v-