Seçilmiş ülke örnekleriyle finansal okuryazarlığın önemi ve tasarruflar üzerindeki etkileri
The importance of financial literacy with selected country samples and its effects over savings
  1. Tez No: 375803
  2. Yazar: YASİN ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir ülkede tasarruf oranlarının yüksek olması o ülke ekonomisi için önemli unsurlardan biridir. Çünkü yüksek tasarruf oranları ülkenin büyümesine ciddi katkılar sağlar. Tasarruf oranlarının yüksek olmasını etkileyen önemli faktörlerden biri de o ülkedeki finansal okuryazarlık seviyesinin yüksek olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, başta Türkiye olmak üzere ülkelerdeki finansal okuryazarlık seviyesi ile tasarruf eğilimi arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koyabilmektir. Bu amaçla, tasarruf ve finansal okuryazarlık kavramlarının önemi anlatılmış ve seçilmiş bazı ülkelerin finansal okuryazarlık düzeyi ile tasarruf eğilimleri tek tek karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Finansal Okuryazarlık, Tasarruf Oranları, Finansal Sistem, Tasarruf Eğilimi.
Özet (Çeviri)
Saving rate is high in a country, that country is one of the important factors for the economy. Because of the high saving rates, significant contribution to the country's growth. The high rate of saving one of the important elements to ensure that it is a high level of financial literacy in the country. The purpose of this study, the level of financial literacy in the country, including Turkey and whethe there is a relationship between the propensity to save is to uncover. For his purpose, the importance of savings and financial literacy concepts are explained and with the level of financial literacy of the selected countries tend to save individual were compared. Evaluated the findings and recommendations are presented. KEYWORDS: Financial literacy, saving rates, financial system, propensity to save.