Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) kurumsal yapısı ve hizmetleri ile hukuki statüsü
Corporation structure and services of general directorate of State Airports Authority (SAA) with legal status
  1. Tez No: 375934
  2. Yazar: İKBAL SERTAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Havalimanları, ilk ortaya çıkış dönemlerinde kamu yararı için hizmet eden, toplum ve devletin çıkarları adına oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen yatırımlar olarak düşünülmüştür. Havalimanı işletmeciliğinde ise kamunun kontrolünde olan, mülkiyetin ve sorumluluğun yine devlette olduğu bir yönetim anlayışı benimsenmiştir. Ancak zaman içinde havayolu taşımacılık sektörünün hızlı bir şekilde büyüme göstermesi, yine sektörde yaşanan gelişmeler, küreselleşme ve ülkelerin ekonomi politikalarındaki değişimler gibi nedenlerle havalimanı ve işletmeciliğindeki anlayış değişmeye başlamıştır. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde havalimanları tamamen özel sektöre devredilmiş ve/veya özel sektör ile kamunun ortak işbirlikleriyle işletilmektedir. Türkiye'de havayolu taşımacılığı özel sektör tarafından yapılsa da, havalimanlarının işletim hakkı devlette olup bu görevi bir Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) olan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) yerine getirmektedir. Kuruluşun ana faaliyet alanları havalimanı işletmeciliği ve seyrüsefer hizmetleri olup; bazı havalimanlarında Yap İşlet Devret (YİD) ve/veya Kiralama / İşletme Hakkı Devri (İHD) modelleri uygulanarak havalimanlarının / terminallerin işletimi özel sektörle işbirliği çerçevesinde yerine getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
State authority on ownership and responsibility of airports are adopted as a management model. However, this management approach has started to change because of development of air transportation, globalization and change in the economy policies of countries. These improvement steps triggered cooperation of public and private sectors. Some airports are privatized partly or completely around the world in our era. While service of air transportation is done by the private sector in Turkey, management of airports is provided by state. General Directorate of State Airports Authority (SAA) makes this task as public economic enterprise .The main areas of activity of the General Directorate of SAA are navigation services and management of airport. Some airports are applied model of Build Operate Transfer (BOT) and/or lease/ transfer of operating rights, so management of airports / terminals are performed in cooperation with public and the private sector.