Tekerlekli sandalye kullanan engellilerin kentsel mekânları kullanım olanaklarının irdelenmesi; Özgürlük Parkı örneği, Kadıköy-İstanbul
Studying the use of urban spaces by disabled people using a wheelchair facilities: in the example of Özgurluk Park/ in Kadikoy county-of Istanbul province
  1. Tez No: 376038
  2. Yazar: SİBEL KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT AÇIKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı tekerlekli sandalye kullanan fiziksel engelli bireylerin rekreasyon ihtiyacının karşılandığı bir kentsel mekân olan kent parklarından İstanbul Kenti Özgürlük Parkı ele alınarak uluslararası standartlar doğrultusunda karşılaştıkları sorunların saptanmasıdır. Ayrıca fiziksel engellilerin kullanımına uygunluğunun irdelenmesidir. Birinci bölümde kentlerin insanların toplumsal yaşamı üzerindeki etkileri vurgulanarak, fiziksel engelli bireylerin kent parklarında hiçbir engel yaşamadan topluma ve sosyal yaşama katılması gerektiği vurgulanmıştır. İkinci bölümde; engelliliğe ilişkin kavramlar tanımlanmış, nedenleri incelenmiş, sınıflandırılmış, dünyada ve ülkemizdeki engelli bireylerin sayısı araştırılmış, ABD, AB ve Ülkemizde fiziksel engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde tez çalışmasına temel teşkil eden materyaller ile çalışma alanı olarak seçilen parkın fiziksel engelliler açısından irdelenme yöntemleri açıklanmıştır. Tezin yöntemi, alan araştırmasını içeren gözlem, belgeleme, parkın engelli standartları açısından ÖZET (Devam ediyor) irdelenmesi, engellilerle araştırma alanı olan Özgürlük Parkı'nın kullanımına yönelik anket çalışması ve anket verilerinin betimsel analiz yöntemi ile analizi ve yorumlanmasına dayanmaktadır. Dördüncü bölümde; araştırma alanının konumu belirtilerek, araştırma alanına erişim ve alanın fonksiyonelliği tekerlekli sandalye kullanan bedensel engellilere göre değerlendirilmiştir. Ayrıca Özgürlük Parkı'nı kullanan bedensel engellilere yönelik yapılan anket çalışması ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın“Açık Alanlar İçin Erişilebilirlik Tespit Formu”bu bölümde değerlendirilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise; Özgürlük Parkı'nın fiziksel engellilerin kullanımına kısmen uygun olduğu saptanmıştır. Kentin daha yaşanılabilir olması adına sorumlu belediyenin bu konu üzerinde hassasiyetle durması ve yapılan öneriler doğrultusunda yeniden düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the problems encountered by the physically disabled indivuduals who use a wheelchair while enjoying their recreational needs in a city park of Istanbul called Özgürlük Park. The problems are identified according to the compliance of the park's conditions with the international standards. The first part of the study emphasizes that parks have important impact on the social life of people. The physically disabled people should be able to participate in the social life of city parks without obstacles. The second part studies disability identification, causes and classification of disability, number of individuals with disabilities in the world and in our country, the USA, EU and the work done in our country in advantage of the individuals with physical disabilities. The third part describes the methods and resources used in the study to analyze the compliance conditions of the park for the disabled individuals. ABSTRACT (Contiuned) The method used in the thesis is based on field research with observation, documentation, studying the park in terms of standards for disabled people who use wheelchairs, survey study examining the use of the Özgürlük Park, descriptive analysis of the survey results, and interpretation of the survey results. The fourth part evaluates the research field according to the criteria of accessibility and functionality for disabled people who use wheelchairs. This part also covers the survey study conducted for the physically disabled people using Özgürlük Park and evaluation of“Accessibility Assessment Form for Outdoor”that was prepared by Ministry of Family and Social Policies of Turkish Republic. The fifth part of the study identifies that Özgürlük Park is partially suitable for the use of physically disabled. The municipality should make the rearrangements required since making this city a livable place is the responsibilty of them.