Sıvıların radyasyon dozuna duyarlılıkları
Susceptibility of liquids to radiation dose
  1. Tez No: 376120
  2. Yazar: DUYGU ECE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 6 MV ve 18 MV enerjili foton demetleri ve gantry açısı 0 ° için 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm ve 20 cm x 20 cm alan boyutlarında karbon fiber masası kullanılanarak 90 cm, 100 cm ve 110 cm birbirinden farklı derinliklerde günlük yaşantıda kullanılan sıvıların radyasyon dozuna duyarlılıkları incelendi. Ölçümler sırasında Siemens marka Oncor Impression model lineer hızlandırıcı, T10008 model ve PTW Unidos marka elektrometre, 34045 tipi geliştirilmiş Markus (paralel düzlem iyon odası) ve RW3 katı su fantomu kullanıldı. Ölçümler 90 cm, 100 cm ve 110 cm derinliklerde, RW3 katı fantonu üzerine farklı sıvılar konularak 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm ve 20 cm x 20 cm alan boyutları için yapıldı. Kullanılan her bir sıvı için 6 MV enerjili foton demeti kullanılarak sırasıyla 90 cm, 100 cm ve 110 cm derinliklerinde 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm ve 20 cm x 20 cm alan boyutlarından alınan sonuçlar ile 18 MV enerjili enerjili foton demeti kullanılarak sırasıyla 90 cm, 100 cm ve 110 cm derinliklerinde 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm ve 20 cm x 20 cm alan boyutlarından alınan sonuçlar birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 MV and 18 MV powered photon beams and for 0 gantry angel, in 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm and 20 cm x 20 cm area dimensions, using carbon fiber board, susceptibility of liquids used in daily life to radiation dose was examined in 90 cm, 100 cm and 110 cm different depts. During the measurements, Siemens branded Oncor Impression T10008 Modeled and PTW Unidos branded electrometer, type 34054 improved Markus (ion chamber for farallel plane) and RW3 solid water phantom were used. Measurements were done in depth 90 cm, 100 cm and 110 cm, putting the different fluids on RW3 solid water phantom for 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm and 20 x 20 cm field size. For each used fluid using 6 MV energied photon beam respectively in depth 90 cm, 100 cm and 110 cm. Using 18 MV energied photon beam, the obtanied results were compared with each other with results of 5 cm x 5 cm, 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm and 20 x 20 cm field size. as a results, each liquid was found in a harmony with each other in different energy values and dimensions of the different areas.