Pseudo-slant altmanifoldların geometrisi üzerine
Pseudo-slant altmanifoldlarin geometrisi üzerine (on the geometry of pseudo-slant submanifolds)
- Tez No: 376119
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATÇEKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, pseudo-slant altmanifoldların geometrisi incelenmiş olup, Birinci bölümde literatür özeti, konunun güncelliği ve tez konusuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Ikinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde, kontak metrik manifoldlar hakkında bilgi verilerek, nearly Kenmotsu ve Kenmotsu manifoldları tanıtıldı. Dördüncü bölüm tezin orjinal bölümü olup, bu bölümde nearly Kenmotsu manifoldların pseudo-slant altmanifoldları, Kenmotsu manifoldların pseudo-slant altmanifoldları ve Kenmotsu uzay formların pseudo-slant altmanifoldları çalışıldı. Geometriye katkı yapacağını düşündüğümüz bazı sonuçlar elde edildi. Son olarak beşinci bölümde, problemimizden ortaya çıkan sonuç ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry of pseudo-slant submanifold is investgated. In the first chapter, the literature survey, up to dateness of the subject and information about the thesis subject are given. In second chapter, some neccessary definitions and theorems required for our study are given. In third chapter, informations about contact metric manifolds are given and nearly Kenmotsu and Kenmotsu manifolds are defined. Fourth chapter, as being the original part of the thesis, in this chapter the pseudo-slant submanifold of nearly Kenmotsu manifold, pseudo-slant submanifold of Kenmotsu manifolds and pseudo-slant submanifold Kenmatsu space form of are studied. Some results, that we think to contribute to geometry are obtained . Finally, in fifth chapter, the resultings and suggestions obtained from our problem are given.