Samsun ilinde kırsal göçün sebepleri ve tarıma etkileri
The reasons for rural immigration in samsun province and its effects on agriculture
  1. Tez No: 376130
  2. Yazar: AHMET YULAFCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SAYILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma; Samsun'da kırsal kesimden şehirlere doğru gerçekleşen göçün sebeplerini ve köylerdeki tarımsal yapıya etkilerini ortaya koymak amacıyla 2012-2014 yıllarında yapılmıştır. Bu amaçla gerekli olan veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Anket çalışmasında Samsun ili önce iklim ve coğrafi özellikleri dikkate alınarak sahil kuşağı ve iç kesim olmak üzere iki bölüme ayrılmış, daha sonra bu iki bölümde yer alan 8 ilçeye bağlı 32 köyde toplam 288 anket yapılmıştır. Araştırma bölgesinde kırsal kesimden şehirlere doğru olan göç halen devam etmektedir. Anket yapılan köylerde 1990-2012 yılları arası dönemde köylerin nüfusu %33 azalmıştır. Köylerdeki hanelerin yaklaşık %60'ında ortalama iki kişi daha önce köyden göç etmişlerdir. Köyden topluca göç eden hanelerin göç ettikleri yerler arasında birinci sırayı İstanbul, Bursa, Ankara ve Kocaeli gibi Samsun dışındaki il merkezleri almaktadır. Haneleri göçe sevk eden faktörlerin başında arazi ve hayvan yetersizliğine bağlı geçim sıkıntısı gelmektedir. Köyden göç eden hanelerin geride bıraktığı bina türlerinin %19-67'si, alet-makine türlerinin %11-25'i, tarla arazilerinin %8'i, meyve bahçelerinin ise %4'ü atıl vaziyettedir. Göç eden hane reislerinin yaşı; köyde oturanlara göre daha genç, hane nüfusları daha azdır. Eğitim düzeyleri daha yüksektir. Köyde oturanların tarım dışı gelir kaynakları, bina, alet-makine, arazi ve hayvan varlıkları göç edenlerden daha fazladır. Köylerdeki göç hızını azaltmak için köylerin en önemli geçim kaynağı olan tarımın yapısı; eğitim, yayım, sulama vb. teknik ve altyapı hizmetleri ile güçlendirilmeli ve köylerdeki diğer altyapı imkânları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the reasons for immigration from rural to urban areas and effects of immigration to agricultural structure in the villages. The research was carried out between 2012 and 2014 years in Samsun Province. Data in the study were obtained through a questionnaire. The research area was divided into two sections as coastal belt and inland areas considering climatic and geographical characteristics of the Samsun province. The questionnaire was executed in 32 villages in 8 districts. Totally, 288 households were surveyed in the research. The research results show that in the period of 1990-2012, the population of the villages decreased by 33%. In the villages, average 2 people about 60% of households previously had immigrated out of the village. Migrants generally immigrate to İstanbul, Bursa, Ankara and Kocaeli provinces. These provinces are far away from Samsun province. The main factors of immigration are financial troubles due to lack of sufficient land assets and living animals. According to the types of assets left behind, 19-67% of building assets; 11-25% of tools and equipment assets; 8% of farmlands and 4% of orchards remain idle. The mean age of the households' head who immigrated is younger than the mean age of the households' head residing in the village. The size of households who immigrated is less than the size of residing in the village. On the contrary, education levels of the households' head who immigrated is higher than the education level of the households' head residing in the village. The sources of non-agricultural income, building assets, tools and equipment assets, land assets and living animal assets of households residing in the village are more than households who immigrated. To reduce the speed of immigration rate in the villages, the structure of the agriculture which is the most important source of income in village should be strengthened with technical activities such as trainings, extension services, and irrigation technics and should be improved other infrastructure facilities in rural areas.