İsrafil Vadisi (Denizli) makrofungusları üzerine taksonomik ve ekolojik bir araştırma
Taxonomical and ecological research on macrofungi of İsrafil Valley (Denizli)
- Tez No: 376185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTRET GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, İsrafil Vadisi (Denizli) makrofungus çeşitliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2011-2013yılları arasında ekolojik koşulların uygun olduğu dönemlerde periyodik olarak yapılan arazi çalışmaları ile 187 makrofungus örneği toplanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin fotoğrafları çekildikten sonra, morfolojik ve gözleme dayalı ekolojik özelliklerinin yanında yetişme yerinin özellikleri ile beraber tarih ve numaraları arazi defterine kaydedilmiştir. Pamukkale Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkez Laboratuarı'na (PAUMMER) getirilen mantar örneklerinin spor baskıları alınarak kurutma cihazında 40-50°C'de 8-10 saat boyunca bekletilmek suretiyle kurutulmuştur. Daha sonra toplanan mantarların mikroskobik özellikleri belirlenmiştir. Teşhisi tamamlanan örnekler, derin dondurucuda -400C'de 48 saat bekletildikten sonra numaralarıyla birlikte kilitli polietilen torbalar içinde fungaryum materyali haline getirilmiştir. Makroskobik ve mikroskobik çalışmalar sonucunda Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait toplam 60 makrofungus taksonunun 8 ordo ve 24 familyaya dağıldığı belirlenmiştir. Pezizomycetes sınıfında 1 ordoya ait 4 familyada 9 takson, Agaricomycetes sınıfında 7 ordaya ait 20 familyada 51 takson tespit edilmiştir. Toplanan ve fungaryum materyali haline getirilen bütün makrofungus örnekleri Pamukkale Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkez Laboratuarı Fungaryumu'nda (PAUF) saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the diversity of macrofungi of Israfil Valley (Denizli). 187 of macrofungi samples were collected in periodically conducted field surveys during periods with suitable ecological conditions between the years of 2011-2013. After taking photos of mushroom samples collected during field studies, morphological and ecological properties based on observations with dates and numbers and the characteristics of the place of growth recorded in the land registry. The mushroom spore prints of the samples brought to Pamukkale University Mushroom Research and Application Center Laboratory (PAUMMER) were dried in the drying apparatus by 40-50°C for 8-10 hours. Then, the microscopic properties of the fungi collected were determined. The samples with finished diagnosis, after putting for 48 hours in deep freezer by -40°C were converted into polyethylene bags locked up with their numbers and were stored as the fungaryum material. As a result of the macroscopic and microscopic studies, a total of 60 classes of macrofungi taxons belonging to Pezizomycetes, and Agaricomycetes were determined as distributed to 8 order and 24 families. While 4 families, 20 taxa belonging to one order of Pezizomycetes class were detected; 20 families, and 51 taxa belonging to 7 order of Agaricomycetes class and one family,. All the macrofungi samples collected and converted into fungaryum material are stored in Pamukkale University Mushroom Research and Application Central Laboratory Fungaryum (PAUF).