4x4 arazi aracı seçimi için yaşam boyu maliyet tabanlı çok kriterli bir yaklaşım
4x4 off road life cycle cost based selection for multi-criteria approach
  1. Tez No: 376227
  2. Yazar: YASİN DANACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE AYÇA SUPÇİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayatın her alanında yapılan tercihlerin düşünceleri ve beklentileri ne derecede karşıladığı sorgulanır. Doğru bir karar verme yaklaşımı için beklentileri karşılayacak alternatifler ortaya koyulduğunda bazen duygusal bazen de gerçek değerlerin çizdiği yolda en uygun olan alternatif belirlenmeye çalışılır. Eğer uzun soluklu kullanılacak ürün veya hizmetin tercih edilmesi söz konusu ise ürün veya hizmetten beklenen değerlerin yanında ürün veya hizmetin kullanılmaya başlanılmasından bitirilmesine kadar, yani ürün veya hizmetin yaşamı boyunca oluşturacağı maliyet göz önüne alınarak ve bu doğrultuda alternatifleri değerlendirmek maliyetlerin ve girdilerin göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğu günümüzde büyük öneme sahiptir. Yaşam boyu maliyetin ilk maliyete eşit olduğu kabul edilerek yapılan tercihler kullanıma bağlı olarak zamanla buz dağının görünmeyen yüzü gibi ortaya çıkmakta ve zamanla alınan kararların aslında ne derecede yanlış olduğu fark edilebilmektedir. Yapılan çalışma yalnızca 4x4 arazi aracı seçerken görsel, çevresel ve performans faktörlerini ele almayıp bunların yanında yaşam boyu maliyet kavramının da ele alınarak uzun vadede sürprizlerle karşılaşmadan doğru bir karar verme modeli oluşturmak için bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thought of the choices made in all areas of life and to meet the expectations are questioned to what extent. For an accurate decision making approach is put forward alternatives to meet expectations, sometimes emotional, sometimes in the same path of the real value tries to identify the most appropriate alternative. If long-term use product or service should be preferred if there are products or services expected value next to the product or service started to be used after completion until, that product or service throughout his life to be established considering the cost, and in this direction evaluate alternatives, costs and inputs are ignored too important to be that has great importance nowadays. The lifetime cost is equal to the initial cost, assuming the use of time depending on the choices made behind the scenes of the iceberg emerges as the times of the decisions taken and to what extent the fact that the difference may be wrong. Studies only 4x4 all-terrain vehicle when choosing visual, environmental and performance factors discussed not receiving their next lifetime cost of the concept addressed in the long term surprises a correct decision-making model to create offers an approach.