Çift enine yön vericili askı sisteminin tasarımı ve nümerik yorulma analizi
Design and numerical fatigue analysis of double horizontal directional suspension system
- Tez No: 422095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, TURKAR 4x4 aracı için bağımsız askı sistemi tasarımı yapılmıştır. Tasarımda aracın aks mesafesi boyutları değiştirilmeden, aracın mevcut şasi formu korunarak sabit aksın yerine çift enine yön vericili bağımsız askı sistemi tasarımı oluşturulmuştur. Direksiyon geometrisi, yön verici kolların pozisyonu ve uzunluğu, kamber, kaster, toe in-out açıları belirlenmiştir. Pol noktaları belirlenen bu sistemin katı modellenmesi yapılmış ve sonlu elemanlar yöntemiyle analizleri yapılarak ürün geliştirilmiştir. İkinci aşamada mevcut tasarımda gelen değişken aks yüklerine göre farklı durumlar için kuvvet hesabı yapılmıştır. Bu kuvvetlere göre, mafsalların tasarımı, rulman ve hava yayı seçimi gerçekleştirilmiştir. Değişken yüklemeye maruz kaldığından parçaların yorulma hesabı da yapılmıştır. Sonsuz ömür yaklaşımı kullanılarak kritik bölgelerde iyileştirmeler sağlanmıştır. Kütle ve ömür optimizasyonu uygulanmıştır. Parçaların tasarım sürecinde üç boyutlu modelleme, paket yazılım olan ANSYS Workbench analizleri yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Tasarımı yapılırken üretimin kolaylığına, yapının güvenli olmasına, montaj ve bakımın kolay yapılmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a double wishbone independent suspension has been designed for a TURKAR 4x4 vehicle. In this design the vehicle's wheelbase dimensions are unchanged, retaining the existing vehicle chassis form, instead of the solid axle, a double wishbone independent suspension has been made. Steering geometry, the direction of the position and length of the arms, camber, caster and toe in-out angles have been determined. Pol points were specified for this system made of solid modeling and using the finite element method the product was developed. In the second stage, force calculations were carried out for various conditions with respect to axle loads according to the current design. According to these forces joints have been designed, air spring and bearings were determined. Exposed to variable loading, fatigue analyses of the parts were made. Using infinite lifetime approach, improvements were made in critical areas. Mass and lifetime optimization was carried out. Design processes of parts are carried out with 3D modeling, performing FEA studies with ANSYS Workbench software. During the design of the systems, simplicity of production, safety of structure, ease of assembly and maintenance were of main concern