Diludin maddesinin gökkuşağı alabalığı yavruları üzerinde anne ve diyet kökenli etkisinin araştırılması
The maternal and dietary effect of diludine on rainbow trout juveniles
  1. Tez No: 376278
  2. Yazar: AYDIN AYTAÇ GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma gökkuşağı alabalığı yavrularında (başlangıç ağırlığı 0,16g) diludin maddesinin anneden gelen ve diyetsel etkisini araştırmak için 2x3 faktöriyel desenle yapılmıştır. Yavruların elde edildiği dişi damızlıklar 0 ve 1mg/kg diludin içeren yemlerle 1 yıl boyunca beslenmiştir. Bu dişilerden elde edilen yavrular ilk beslemeden itibaren 8 hafta boyunca, içerisinde 0 (D0), 1 (D1) ve 2 (D2) mg/kg diludin içeren yemlerle beslenmiş ve bu periyot sonunda yemlerdeki diludin oranı 2 katına çıkarılarak (D0; 0mg/kg, D1; 3mg/kg, D2; 6mg/kg) balıklar 6 hafta daha beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the maternal and dietary effects of diludine in rainbow trout fry (initial weight 0,16g) in 2x3 factorial design. Female broodstocks providing the off-springs were fed two different doses of dietary diludine (0mg/kg and 1mg/kg) for one year. The fish obtained from these broodstocks were fed 3 levels of diludine: 0 (D0), 1 (D1) and 2 (D2) mg/kg for 8 weeks. Then diludine levels were increased twice as much as the initial doses (D0; 0mg/kg, D1; 3mg/kg, D2; 6mg/kg) and feeding trial was kept running for another 6 weeks.