Bitkisel yağlardan biyodizel üretiminde yüzey aktif maddelerin etkisi
Bitkisel yağlardan biyodizel üretiminde yüzey aktif maddelerin etkisi
  1. Tez No: 376294
  2. Yazar: SİNA KİANİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dünyada enerji ihtiyacının büyük kısmı fosil kaynaklı yakıtlardan karşılanmaktadır.Fakat bilinen fosil yakıt rezervleri tükenmekte ve bu yakıtların kullanımı sonucu küresel ısınma,asit yağmurları gibi çeşitli çevre sorunları ortaya çıkmaktadır.Bu nedenlerden dolayı araştırmacılar uzun yıllardır alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapmaklardadırlar.Alternatif bir dizel yakıt olan biyodizel bitkisel yağlar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilmektedir. Bu çalışmada iki anyonik (Labsa ve Teksafon) yüzey aktif maddenin kanola yağından biyodizel üretimine etkisi incelenmiştir.Yüzey aktif madde ilavesiyle transesterifikasyonla elde edilen biyodizelin akma ve bulutlanma noktalarının düşürülmesi amaçlanmıştır.Sonuç olarak Labsa ilavesinin,biyodizelin bulutlanma noktasını 2 ila 3 c azalttığı görülmüştür.Teksafonun ise bulutlanma ve akma noktalarında önemli bir değişikliğe yol açmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A major part of the energy need on the earth is provied from fosil fuels.But,fosil fuel reservoirs are being gradually consumed and varrious enviromental problems such as global warming and acid rains appear.As a result, resarchers keep practicing new studies on the alternative energy resources.As an alternative,biodisel fuel can be obtained from renewable sources such as vegetable oils. In this study,the effects of two anionic (Labsa and Teksaphon) surfactants on the biodisel production from canola oil were investigated.It is aimed to reduce the pour and cloud points of the biodisel obtained via basic transesterification process.As a result,it was seen that addition of Labsa into biodisel reduced the cloud point of the biodisel by 2 to 3 c while the Teksafon had no effect on cloud point and pour point of the biodisel.