Çay bitkisine aşılanan bazı mikroorganizmaların büyüme ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects some microorganisms inoculated into tea on growth and antioxidant enzyme activities
  1. Tez No: 376326
  2. Yazar: İBRAHİM CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı bölgelerden izole edilmiş ve tanılanmış on adet bakteri ve 3 adet biyokimyasal ajan, Fener 3 çay klonuna aşılanarak yetiştirildi. Çay bitkisinin gelişme parametreleri ve bazı antioksidan enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Bu amaçla, bitki boyu, gövde çapı, yaprak alanı, yaş yaprak ağırlığı, kuru yaprak ağırlığı, dal+yaprak ağırlığı, klorofil içeriği, glutatyon redüktaz, glutatyon S-transferaz, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz, ve 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Uygulanan tüm kimyasal ve biyolojik ajanlar, büyüme parametrelerine istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkiye sahipti. Glutatyon redüktaz aktivitesi, Bacillus pumilus 39/4 ve Bacillus lentus 29/6 dışındaki tüm ajanlar tarafından +%53 ile +%94 arasında değişen oranda etkilendi. Glutatyon S-tansferaz aktivitesi ise tüm ajanlar tarafından pozitif etkilenmekle beraber, en yüksek artışı Bacillus lentus 29/6 ile gösterdi. Pentoz fosfat yolu enzimlerinden glukoz 6-fosfat dehidrogenaz aktivitesine Bacillus lentus 29/6 nın dışındaki tüm ajanlar anlamlı etkiye sahip idi. 6-fosfoglukonat dehidrogenaz ise Paenibacillus polymyxa RC05, Bacillus pumilus 39/4 ve Bacillus lentus 29/6 dışındaki tüm ajanlar tarafından istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, bu çalışmada kullanılan mikroorganizmalar organik tarımda yararlanılabilecek özelliklere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Ten bacteria isolated from differet regions and defined and then three biochemical agents were inoculated into Fener 3 tea clone and growen. The growth parameters and some antioxidant enzyme activities of the tea were determined. For this purpose, plant length, stem diameter, leaf dimension, fresh leaf weight, dry leaf weight, branche+leaf weight, chlorophill content, glutahione reductase, glutathione S-transferase, glucose 6-phosphate dehydrogenase, and 6-phophogluconate dehydrogenase enzyme activities were determined. All chemical and biological agents inoculated into the plant had a statistically significant positive effect on the growth parameters. Glutathione reductase activity was significantly affected by all agents ranging from 53% to + 94% + except Bacillus pumilus 39/4 and Bacillus lentus 29/6. Although glutathione S-tansferaz activity was affected positively by all agents, the highest increase was observed by Bacillus lentus 29/6. All agents, except for Bacillus lentus 29/6, made a significant impact on the enzyme activities of glucose 6-phosphate dehydrogenase which is one of pentose phosphate metabolic pathway enzymes. All agents, except for Paenibacillus polymyxa RC05, Bacillus pumilus 39/4, and Bacillus lentus 29/6 also made a significant impact on the enzyme activities of the 6-phosphogluconate dehydrogenase. The results obtained show that the microorganisms used in the research have the required qualities to be used in organic farming.