Mitokondrial glutamat dehidrogenaz enziminin koyun karaciğerinden saflaştırılması, karakterizasyonu ve enzim aktivitesi üzerine bazı metal iyonlarının etkilerinin incelenmesi
Purification and characterization of mitochondrial glutamate dehydrogenase enzyme from sheep liver, and investigation of some metal ions' effects on the enzyme activity
  1. Tez No: 376325
  2. Yazar: UĞUR GÜLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada koyun karaciğer mitokondrisinden glutamat dehidrogenaz (NAD(P)+-spesifik EC 1.4.1.3, GDH) enzimi 2', 5'-ADP Sepharose 4B afinite kromatografisi kullanılarak ilk kez tek basamakta saflaştırılmıştır. Enzim yaklaşık olarak 1320 EÜ/mg protein spesifik aktiviteyle, %9 verimle, 272 kat elde edilmiştir. Saflaştırılan enzimin stabil pH'sı 7,0; optimum pH'sı 7,5; optimum iyonik şiddeti 500 mM K-fosfat, optimum sıcaklığı 40ºC, tabii molekül kütlesi jel filtrasyon kromatografisi ile 363 kDa ve alt birimlerinin molekül kütlesi 62 kDa olarak bulunmuş ve özdeş altı alt birimden oluştuğu tespit edilmiştir. Saflaştırılan enzimin substratlarının ve koenzimlerinin KM sabiti ve Vmax değerleri de belirlenmiştir. NADH, NADPH, α-ketoglutarat, NH4+, NAD+, NADP+ ve L-glutamat için KM sabitleri sırası ile 0,14; 1,67; 0,40; 12,92; 1,21; 0,24 ve 5,57 mM olarak, Vmax değerleri 3,86; 3,08; 1,68; 1,32; 0,81; 0,27 ve 0,46 EÜ/ml olarak bulunmuştur. Saflaştırılan enzim üzerine bazı metal iyonlarının inhibisyon etkisi araştırılmış, Ag+; Zn+2; Cu+2; Co+2; Ni+2 ve Fe+3 iyonlarının enzimi inhibe ettiği görülmüştür. İnhibisyon etkisi gösteren metallerin IC50 değerlerini belirlemek için %aktivite-[metal iyonu] grafiği ve inhibisyon türünü belirlemek ve Ki sabitini hesaplamak amacı ile Lineweaver-Burk grafikleri çizilmiş ve inhibisyon türü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, glutamate dehydrogenase (NAD(P)+-specific EC 1.4.1.3, GDH) enzyme was purified from sheep liver for the first time by using 2',5'-ADP Sepharose 4B affinity chromatography in a single step. Enzyme was obtained with a specific activity of 1320 EU/mg protein, 272 fold and 9% yield. Optimal conditions for the enzyme were determined as optimal pH 7.5, optimal ionic strength 500 mM, optimal temperature 40ºC, stable pH 7.0. Natural molecular weight and subunits' molecular weight for the enzyme were determined as 363 kDa from the gel filtration chromatography and 62 kDa from the SDS-PAGE. It was concluded that mitochondrial GDH was composed of six identical subunits. KM constants and Vmax values for NADH, NADPH, α-ketoglutarate, NH4+, NAD+, NADP+ and L-glutamate which were substrates and coenzymes of the enzyme were examined and KM constants were calculated as 0.14; 1.67; 0.40; 12.92; 1.21; 0.24 and 5.57 mM, Vmax values were calculated as 3.86; 3.08; 1.68; 1.32; 0.81; 0.27 and 0.46 EU/ml respectively. Also, the inhibition effects of some metal ions on the enzyme activity were investigated. Ag+; Zn2+; Cu2+; Co2+; Ni2+ ve Fe3+ inhibited the enzyme and Ki constants and inhibition types of these ions were determined from the Lineweaver-Burk graphs.