Elektrik tahrikli bir binek otomobilin ahrik sisteminin matematiksel modellenmesi ve simülasyonu
Mathematical modeling and simulation of driveline system of an electrical passenger car
  1. Tez No: 376348
  2. Yazar: MUSTAFA UMUT KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın temelinde, tasarlanacak olan bir elektrikli araç için ihtiyaca uygun ve optimum yapı elemanlarının seçimi yapılarak taşıtın performans özellikleri belirlenmiştir. Tasarlanan araç, standart test çevrimlerine tabi tutularak, bir çevrim boyunca değişen temel özellikleri incelenmiştir. Teorik olarak elde edilen parametrelerle, uluslar arası literatürde geçerlilik kazanmış, hibrit ve elektrikli araçların analizinde yaygın olarak kullanılan ADVISOR programı kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak, aracın enerji sarfiyatı ve sürüş menzili belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study based on choosing optimum parameters according to the needs and performance characteristics of the vehicle are determined for designed electric vehicle. The vehicle that designed, analyzed with standard drive cycles and main properties are examined during the cycle. Theoretically acquired parameters compared with the results of ADVISOR program that commonly used for hybrid and electric vehicle analyze in international literature. Based on these results, energy consumption and driving range of vehicle are determined.