Örgütsel ekoloji kuramı: Türkiye'de siyasi partiler örneği
Organizational ecology theory: Example of political parties in Turkey
- Tez No: 376399
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada öncelikle Örgütsel Ekoloji kuramının ortaya çıkışı, yapısal atalet, yoğunluk bağımlılığı, kesim genişliği, yenilik zafiyeti, ergenlik zafiyeti, küçüklük zafiyeti gibi kavramlara dair açıklamalar yapılarak, bu alanlarda yapılan ampirik çalışmalara değinilmiş, böylece konuya dair bir kavramsal çerçevenin çizilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi anlatılmış, siyasi partilerin kurulma ve kapanmalarının incelendiği bu süreçte, içinde bulunulan şartların daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Son bölümde ise, bu alanda daha önce yurtdışında özel şirketler üzerindeki çalışmaların benzerleri Türkiye'deki siyasi partiler üzerinde denenmiş, çalışma sonrası ortaya çıkan sonuçlar ışığında, örgütsel ekolojinin siyasi partiler popülasyonunu tanımlamakta da kullanılabilir olduğu ancak ortaya çıkardığı sonuçların özel şirketlerde yapılanlarla birebir benzerlik arz etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis, it is aimed to create a conceptual framework about Organizational Ecology, by explicating the founding of the theory and the sub-concepts as structural inertia, density dependency, liability of newness, liability of adolescence and liability of smallness. In the second part of the study political history of Turkish Republic is discussed for analyzing the environmental conditions of foundings and deaths of political parties. In the last part of the thesis, empirical studies applied before on private organizations are practiced on political parties in Turkey; in the light of the produced output, it is observed that Organizatinal ecology approach is able to be used for defining the political parties but the empirical studies do not give the same results exactly with the studies about private organizations.