Esansiyel hipertansiyonda labetalol HCL (Trandate)'in idrar ve kan parametreleri ile kan basıncı ve nabız değerlerine etkileri
- Tez No: 37641
- Danışmanlar: DR. YAŞAR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çalışmamız, yaş ortalaması 57.2 (35-82) olan dokuzu kadın, altısı er kek onbeş Esansiyel Hipertansiyon' lu hastayı kapsamaktadır. Çalışma süresince ortak diyet özelliklerine dikkat edilen hastalarımıza üçüncü haftadan iti baren sekiz hafta süreyle 2x200 mg/gün oral Labetalol HCL uygulandı. Beş hafta süreyle Kan ve İdrar Parametrelerine, yedi hafta süreyle Kan Basıncı ve Nabiza etkileri ile istenmeyen reaksiyonlar gözlendi. Labetalol HCL uygulanması, kan Kolesterol seviyesini anlamlı olarak düşürmüştür, (t: 3.2) Diğer Lipit fraksiyonlarında da düşüşler gözlenmişse de istatistiki olarak anlamsız olarak değerlendirilmiştir. Kan elektrolitlerinden Na, ve Fosfor iyonu seviyelerine anlamlı olarak etkir + - + ++ ken, (Na-için t: 2.47, Fosfor için t: 2.7) Kalsiyum, Cl, K ve Ca düzeyle rinde anlamlı olmayan değişiklikler gözlenmiştir. Yine, idrar elektrolitlerinden Na, K, Cl ve Kalsiyum düzeyleri ile kan Ürik Asit, Thymol, SGPT, Albumin/ Globulin Oranında istatistiki olarak anlamı olma yan, değişen miktarlarda düşüşler gözlemlenmiştir. Normal kan marjı dışına çıkmadığı halde kan SGOT seviyesinde anlamlı (t: 3.73) düşüş gözlenmiştir. Labetalol HCL uygulanması, Arteriyel Kan Basıncının hem diastolik, hem de sistolik komponentlerini oturur ve ayakta pozisyonlarda anlamlı olarak düşürmekle (Sistolik Ayakta t: 3.04, Sistolik Oturur t: 3.51, Diasto lik Ayakta t: 3.2, Diastolik Oturur t: 3.3) kalmamış ayrıca Ortostatik Hi potansiyon gelişimini önleyici yönde rol oynadığı görülmüştür. Gerek oturur, gerekse ayakta Nabız' da istatistiki anlamı olan azalmalar (Oturur t: 3.04, Ayakta t:. 3. 73) görülmüştür. Labetalol HCL uygulanması sonucunda, bir kaç hastada gözlenen önemsiz nadir istenmeyen reaksiyon dışında ilaç genel olarak iyi tolare edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-62- SUMMARY Fifteen patients with Essential Hypertension, 9 females and 6 males aged 35-82 yr. (Mean 57.2 yr.) were included in our study. All of our pati ents whose diets were neatly balanced, received 2x200 mg/day oral Labetalol HCL for eight weeks starting on the third week. The effects of the drug on blood and urine parameters as well as blood pressure and pulse rate were investigated, for five weeks for the former and seven weeks for the latter. Adverse effects were also observed. Labetalol HCL administration induced a significant decrease on blood Cholesterol level. (t: 3.2) Although some decreases were observed on the ot her blood Lipit fractions they were not evaluated as significant. While blood levels of Na and Phosphorus ions were significantly changed, (t: 2.47 fon Na, t: 2.7 for Phosphorus) no significant change for Calcium, - + ++ CI, K and Ca levels were noted. Although decrease to some degree in urine Na, K, Cl and Calcium levels as well as blood Uric Acid, Thymol, SGPT levels and Albumin/Globulin ratio we re noted, they were not regarded as statistically significant. Blood SGOT levels were decreased (t: 3.73) but they remained in the normal range. Labetalol HCL administration not only significantly decreased diasto lie and systolic arteriyel blood pressures both errect and sitting (Systo lie Sitting t: 3.51, Systolic Errect t: 3.04, Diastolic Sitting t: 3.3, Diastolic Errect t: 3.2) but also prevented Orthosthatic Hypertension. Statisticaly significant falls of pulse rates both sitting and errect (Sit ting t: 3.04, Errect t: 3.37) were also noted. Labetalol HCL administration was well tolarated by most of the pati ents excluding some rare insignificant adverse effects.