Esansiyel hipertansiyonda kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonların ekokardiografik incelenmesi
  1. Tez No: 22412
  2. Yazar: DURSUN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
49 ÖZET Çalışma için yüz esansiyel hipertansiyonu olan hasla ve kontrol grubu için de 20 normal şahıs seçtik. Normal kontroller, yaşlan 26 ile 54 arasında, ortalama yaşları 33.4±5.7 olan 14 erkek ve 6 kadından oluşmaktaydı. Hepsi de hastanede yatmayan, hikayesinde önemli bir hastalık geçirmemiş olanlardı. Bunların fizik muayene, elektrokardiogram, ekokardiogram ve göğüs X-ray grufilcri normaldi. Esansiyel hipertansiyonlu yüz hasla, yaşlan 28 ile 63 arasında değişen, ortalama yaşları 36.5±6.4 yıl olan 55 erkek, 45 kadından oluşmuştu. Standart ekokardiografik teknikler kullanarak, sol ventriküllin, sistolik ve diyastolik çaplan, inlcrvcnlriküler septum, posterior duvar ve E-1VS mesafeleri tespit edildi. Ekokardiografi ile esansiyel hiperlunsiyonlu yüz hastanın 69'unda (% 69) sol venlrikül hipertrofisi saplandı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY One hundred persons with essential hypertension were selected for the study. M- mode echocardiograms of 20 normal subjects were randomly chosen from our normal adult population file. Normal controls consisted of 14 males and 6 females aged 26 to 54 years, mean 33.4±5.7 years; all were nonhospitalized volunteers with normal histories, physical examinations, resting and ambulatuary electrocardiogram, echocardiograms, and chest X- rays. Essential hypertensive group consisted of one hundred, fifty-five males and fourty- five females, aged 28 to 53 years (mean 36.5±6.4 years). Used standard echocardiography lechnices were recorded end diastolic and systolic diameter of left ventricle, interventricular septum, Ihichncss of left ventricular posterior wall and EPSS.